Ćwiczenia na zwyrodnienie kolan

Fitness i sport

Zwyrodnienie kolan jest jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Zwyrodnienie stawu kolanowego, inaczej gonartroza, coraz częściej odtyka ludzi młodych. Upatrywane dotychczas w starzeniu się schorzenie stało się w ostatnim czasie domeną ludzi młodych.

Czym jest zwyrodnienie kolan.

Zwyrodnienie kolan objawia się dotkliwym bólem odczuwanym podczas ruchu lub stania. Może też powodować sztywnienie i obrzęk w okolicy kolana. W wyniku zaniku chrząstki stawowej w kolanie ruch stawu przestaje być płynny i pojawiają się dolegliwości fizyczne.
Przyczyn takiego stanu należy upatrywać między innymi w urazach, ale także – coraz częściej – w otyłości i siedzącym trybie życia. Brak ruchu i zła dieta przyczyniają się do występowania większości chorób. Tym bardziej warto zadbać o właściwy tryb życia.
Ćwiczenia na zwyrodnienie kolan pozwalają zahamować rozwój schorzenia i podnieść jakość życia osób dotkniętych bólem stawów. Zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju gonartrozy, ruch może okazać się zbawienny.

Ćwiczenia na zwyrodnienie stawów kolanowych.

Lekarze zalecają dwa rodzaje aktywności fizycznej, którą powinny wykonywać osoby ze zwyrodnieniem kolan. Po pierwsze będą to ćwiczenia spalające tkankę tłuszczową, bo bardzo często zwyrodnienie łączy się z nadwagą pacjenta. Po drugie zaś ćwiczenia na zwyrodnienie kolan będą obejmować aktywność poprawiającą elastyczność stawów kolanowych.

Jednym z ćwiczeń wzmacniających kolano jest rozciąganie mięśnia czworogłowego uda. Polega na tym, by ugiąć nogę w kolanie i przyciągnąć piętę do pośladka na kilkanaście sekund. Czynność należy powtarzać kilkukrotnie dla każdej kończyny.
Dobrym sposobem na aktywizację mięśni ud będzie napinanie ich podczas siedzenia. Należy usiąść wygodnie, ale prosto, na krześle i prostować naprzemiennie nogi na kilka sekund. Podczas wyprostu trzeba starać się napiąć mięśnie uda. Ćwiczenie można powtarzać kilka razy.
Dla wzmocnienia tylnych mięśni nóg, można także stanąć w lekkim rozkroku, oprzeć ręce o stół i wspinać się na palce. Napinanie mięśni pojawiające się przy tej czynności należy powtórzyć 10-15 razy.

Kolejne ćwiczenie wykonywanie jest w pozycji leżącej. Należy podeprzeć się na łokciach i jedną nogę zgiąć w kolanie. Trzeba mocno postawić jedną stopę na ziemi – będzie, wraz z dłońmi służyć do stabilizacji. Drugą nogę unosimy do góry najwyżej jak to jest możliwe – w zależności od sprawności fizycznej, może być to krótki ruch. Ważne, by starać się unosić nogę aż znajdzie się na wysokości głowy.
W rehabilitacji dysfunkcji stawu kolanowego wysokie efekty przynoszą również ćwiczenia z niewielką piłką. W pierwszym z nich podczas leżenia należy umieścić piłkę pod kolanem i wciskać ją w podłoże, napinając mięśnie. Można również umieścić piłkę pomiędzy kolanami zgiętych nóg (w pozycji leżącej lub siedzącej) i ściskać ją przez 5-10 sekund.

Ćwiczenia poprawiające kondycję kolan.

Aby zmniejszyć skutki zwyrodnienia stawu kolanowego i zaradzić dokuczliwemu bólowi zaleca się także ogólny ruch – jeśli tylko to możliwe – na powietrzu:

  • nordic walking
  • spacer
  • spokojna jazda na rowerze

Bardzo pomocne okażą się również ćwiczenia na basenie: pływanie, aerobic w wodzie. Podczas pływania stawy są całkowicie odciążone i łatwiej się regenerują, szczególnie po urazie lub zabiegu ortopedycznym.

Jakich ćwiczeń unikać przy zwyrodnieniu kolan?

Przy chorobie stawów kolanowych należy unikać ćwiczeń, które polegają na wyskokach, podskokach – każda nagła zmiana pozycji stawu może przyczynić się do powstania mikrourazów.
Każdorazowo, nie tylko do ćwiczeń fizycznych, należy zadbać o odpowiednie obuwie, które nie zniekształci ruchu oraz nie będzie dodatkowo obciążać stawów.
Postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz środków zaradczych są konieczne, by zatrzymać postęp choroby. W każdym wypadku swoje dolegliwości należy skonsultować z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie.

 

Fitness i sport
Płaski brzuch? Osiągnij efekt dzięki domowym treningom

Płaski i estetycznie wyrzeźbiony brzuch to marzenie wielu osób. Niestety jest to jedno z tych miejsc na ciele, które jeśli chodzi o spalanie tłuszczu jest często problematyczne. Chcesz mieć piękny brzuch, ale nie masz czasu lub ochoty na ćwiczenia w klubie fitness lub na siłowni? Pamiętaj, że dobry trening w …

Fitness i sport
Jakie ćwiczenia spalają najwięcej kalorii?

Zazwyczaj z nadejściem letniego okresu zaczynamy szukać sposobu na utratę nadprogramowych kalorii oraz wymodelowanie sylwetki w taki sposób, aby bez kompleksów pojawić się na plaży. Jednakże trzeba wziąć pod uwagę fakt, że ćwiczenia spalające najwięcej kalorii wymagają dobrej kondycji. Jednakże, kiedy zależy nam na spadku wagi powinniśmy włączyć do wykonywanych …

Fitness i sport
Jak wybrać odpowiednią muzykę do aerobiku?

Aerobik to intensywny trening tlenowy, który opiera się na dynamicznych ćwiczeniach ruchowych i siłowych, który zwykle jest uzupełniany o sesje rozciągające. Najczęściej jest on wykonywany w rytm muzyki, która tym samym narzuca dynamikę całego treningu. Najważniejsze jest, że ten rodzaj ćwiczeń angażuje do pracy całe ciało, a jednocześnie poprawia funkcjonowanie …