Codzienny trening 10 minutowy – wszystko co musisz wiedzieć

Fitness i sport

Regularna aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści. Dzięki ćwiczeniom poprawia się forma, sylwetka staje się szczuplejsza, a samopoczucie lepsze. Nie jest tajemnicą, że najlepsze efekty przynosi trening 3 razy w tygodniu trwający kilkadziesiąt minut. Nie każdy ma jednak czas na to, aby chodzić na zajęcia fitness czy siłownię 3 razy w tygodniu. Coraz większą popularnością cieszą się codziennie 10 minutowe treningi. Czy rzeczywiście mogą być skuteczne? O czym warto pamiętać? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz poniżej.

Trening 10 minut dziennie – czy może być skuteczny?

Okazuje się, że ćwiczenia 10 min dziennie to dobry pomysł. Faktycznie taka aktywność może przynosić oczekiwane efekty. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie podejście oraz rozplanowanie treningów w rozsądny sposób. Wzmocnienie mięśni, wyszczuplenie sylwetki a może ujędrnienie ciała? Wszystko to jest możliwe dzięki codziennemu przeznaczaniu 10 minut czas na odpowiednie ćwiczenia. Jak rozplanować taki trening? Kilka wskazówek i porad znajdziesz w kolejnych akapitach artykułu.

Dobry plan to podstawa

Dobry plan jest jedną z najważniejszych kwestii jeśli chodzi o skuteczny trening. Także w przypadku tych krótkich ma on duże znaczenie. Jeśli zależy Ci na zrzuceniu zbędnych kilogramów, Twój 10 minutowy codzienny trening powinien być naprawdę intensywny. Staraj się wykorzystać ten czas jak najlepiej, a efekty będą zadowalające. Dla smuklejszej sylwetki warto postawić na trening dynamiczny, w którym wykonuje się ćwiczenia o wysokiej intensywności z maksymalnie minutowymi przerwami. Doskonałym sposobem na wyszczuplenie sylwetki są również ćwiczenia cardio, intensywny bieg na bieżni czy jazda na rowerze stacjonarnym. Pamiętaj jednak, że musisz dać z siebie wszystko. Jeśli Twoim celem jest wzmocnienie mięśni, wybieraj treningi z obciążeniem. W przypadku tych 10 minutowych postaw na dużą liczbę powtórzeń w serii z mniejszym obciążeniem.

Dobrym pomysłem jest podzielenie ciała na określone partie i ćwiczenie każdego dnia innej. Przykładowo w poniedziałek można trenować nogi, we wtorek brzuch, w środę ramiona, w czwartek pośladki i tak dalej. Pamiętaj, aby każdy 10 minutowy trening poprzedzała porządna rozgrzewka. Po ćwiczeniach głównych warto zadbać także o rozciąganie. Rozgrzewka pozwala przygotować organizm na wysiłek, a rozciąganie uelastycznia mięśnie i pomaga zregenerować organizm.
Chociaż trenowanie 10 minut dziennie każdego dnia jest skuteczne, warto pamiętać, że nie jest to najlepsze rozwiązanie na dłuższą metę. Owszem, zauważysz pewne korzyści, ale po kilku tygodniach organizm przyzwyczai się do wysiłku i efekty nie będą już tak spektakularne. Zacznij od 10 minut dziennie, ale nie stawaj w miejscu. Podnoś sobie poprzeczkę i spróbuj zorganizować swój plan tygodnia w taki sposób, aby móc poświęcić więcej czasu na dłuższy trening kilka razy w tygodniu.

Zakończenie

Codziennie 10 minutowe treningi mogą być skuteczne, kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie i podnoszenie trudności treningu. Z pewnością jest to dużo lepsze rozwiązanie niż brak ruchu. Warto jednak pamiętać, że już po kilku tygodniach ćwiczeń organizm może się przyzwyczaić do wysiłku, a efekty nie będą już tak spektakularne. Warto rozplanować swoją codzienność w taki sposób, aby znaleźć czas na 3 treningi w tygodniu, a każdy z nich powinien trwać co najmniej pół godziny. Można znaleźć ciekawe oferty siłowni, które są czynne do późnych godzin nocnych, niektóre są nawet otwarte przez całą dobę. Dobrym pomysłem okaże się także współpraca z trenerem personalnym, który dojeżdża do domu klienta i tam przeprowadza trening. Niezależnie od tego, jaką formę treningu wybierzesz, pamiętaj o rozgrzewce i rozciąganiu. Dzięki nim przygotujesz organizm na wysiłek, unikniesz zakwasów, kontuzji czy urazów.

 

Fitness i sport
Ćwiczenia na zwyrodnienie kolan

Zwyrodnienie kolan jest jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Zwyrodnienie stawu kolanowego, inaczej gonartroza, coraz częściej odtyka ludzi młodych. Upatrywane dotychczas w starzeniu się schorzenie stało się w ostatnim czasie domeną ludzi młodych. Czym jest zwyrodnienie kolan. Zwyrodnienie kolan objawia się dotkliwym bólem odczuwanym podczas ruchu lub stania. Może też …

Fitness i sport
Jak wzmocnić mięśnie brzucha?

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni marzą o tym, by mieć płaski i wyrzeźbiony brzuch. Wyćwiczenie mięśni brzucha wzbudza największą determinację, gdyż zarysowane mięśnie na brzuchu kojarzą się z wysportowaną i8 zgrabną sylwetką. To partia mięśni, którą najtrudniej wyćwiczyć. Jednak nie jest to niemożliwe. Jak ćwiczyć, by wzmocnić mięśnie brzucha? Mięśnie …

Fitness i sport
Jak ćwiczyć w domu? Trening dla początkujących

Postanowiłaś coś zmienić w swoim życiu i znalazłaś motywację, by zadbać o swoje ciało – zgubić zbędne kilogramy i wysmuklić sylwetkę. Masz jednak obawy czy poradzisz sobie na siłowni. Chciałabyś zacząć ćwiczyć w domu, ale nie wiesz, jakie ćwiczenia będą najlepsze na początek. Oto plan treningu dla początkujących w domu. …