Sposoby na pozbycie się cellulitu

Fitness i sport

Wraz z nadejściem sezonu wiosenno-letniego temat cellulitu pojawia się na ustach większości kobiet świata, niezależnie od jego długości i szerokości geograficznej. Świadczy to z całą pewnością o dużej skali popularności tego zagadnienia, a co za tym również idzie – o próbach poszukiwania sposobów na jego skuteczne zwalczanie. Czy da się pozbyć cellulitu?

Cellulit, który zwany jest potocznie skórką pomarańczową, to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, towarzyszą jemu również zmiany tkanki podskórnej. Jego efekt to nierówna i pofałdowana powierzchnia skóry ud, a także bioder czy pośladków. Cellulit rozpatruje się najczęściej jako walor kosmetyczny. Pojawia się zazwyczaj po okresie zimowym, kiedy to szybciej przybieramy na wadze poprzez mniejszą aktywność fizyczną i nieprawidłową dietę, może być również związany z zaburzeniami hormonalnymi. Najlepszą formą walki z cellulitem jest jego profilaktyka – włączenie w codzienny rytm dnia zdrowej diety, aktywności fizycznej oraz specjalistycznej pielęgnacji.

Ważne właściwe odżywianie

Dieta osoby walczącej z cellulitem powinna opierać się wyłącznie na prostych i jak najmniej przetworzonych produktach. Menu powinno bazować na dużej ilości świeżych owoców oraz warzyw bogatych w błonnik, witaminy, a także sole mineralne. Zdecydowanie należy unikać słodyczy, tłustych mięs i jasnego pieczywa. Białe pieczywo powinno się zastąpić pieczywem pełnoziarnistym, tłuste mięso zastępujemy mięsem chudym lub rybami, przyrządzane potrawy powinny być gotowane lub upieczone.

Właściwa dieta polegać będzie również na przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów, ok. 2,5 litra na dobę – woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a także wpływa korzystnie na proces przemiany materii. Napoje słodkie zastępujemy wodą mineralną, gazowaną lub niegazowaną lub herbatą. Dobrze jest również przynajmniej częściowo ograniczyć alkohol, papierosy i kawę – używki oddziałują negatywnie na stan naszych naczyń krwionośnych, w tym również obieg limfy.

Walka z cellulitem a aktywność fizyczna

Systematyczne uprawianie sportów kształtuje mięśnie brzucha, ud oraz pośladków, tak więc w znaczny sposób zapobiega powstawaniu cellulitu. Jeżeli jednak nie mamy możliwości uprawiania sportu lub uczestnictwa w profesjonalnych zajęciach pod okiem specjalisty, warto poświęcić przynajmniej pół godzinny dziennie na bieganie lub spacery. W przeciwieństwie do mięśni brzucha, mięśnie ud i pośladków łatwo można wzmocnić i wymodelować. Najbardziej sprawdza się tu przede wszystkim konsekwentny wysiłek fizyczny, przy czym ćwiczyć należy systematycznie i nie rzadziej niż 3 razy w tygodniu. Ćwiczenia powodują bowiem spalanie tłuszczu, poprawiają również napięcie mięśni oraz ukrwienie skóry, a to z kolei przekłada się bezpośrednio na jej wygląd.

Pomocne preparaty antycellulitowe

Preparaty antycellulitowe stanowić będą terapię uzupełniającą, są dopełnieniem aktywności fizycznej oraz odpowiednio dobranej, zbilansowanej diety. Ich włączenie w codzienny proces pielęgnacyjny jest jednak całkowicie niezbędne.

Większość takich preparatów zawiera szereg substancji, które pomogą ujędrnić i uelastycznić skórę. Kosmetyki antycellulitowe pomagają w przeciwdziałaniu gromadzenia się wody w organizmie, poprawiają również ukrwienie skóry, a także przyspieszają oczyszczanie organizmu z toksyn oraz spalanie tłuszczu. Sprawiają również, że rezultaty kuracji antycellulitowych pojawiają się szybciej oraz są bardziej widoczne. Pomagają wysmuklić sylwetkę, jak również rzeźbią i modelują talię, brzuch, uda oraz pośladki. Najlepiej aplikować je po uprzednim wykonaniu peelingu całego ciała, dzięki któremu zostanie wygładzony naskórek, a składniki aktywne  wnikną głębiej w naszą skórę. Środki takie dobrze jest stosować regularnie, energicznie masując skórę kolistymi ruchami.

Fitness i sport
Jak trenować na utratę wagi: treningi i zasady żywienia dla zdrowej redukcji masy ciała

Trening na utratę wagi jest bez wątpienia jednym z najczęściej wykonywanych celów znacznej części osób, które chcą poprawić swoje zdrowie oraz wygląd zewnętrzny. Redukcja masy ciała jest zazwyczaj kojarzona z ćwiczeniami na siłowni oraz zmianami w diecie. W tym artykule omówimy zasady skutecznego treningu na utratę wagi oraz jakie zasady …

Fitness i sport
Jak utrzymać ciągłość treningów: motywacyjne strategie i pokonywanie stagnacji

Utrzymanie regularnych treningów to nie lada wyzwanie dla każdej osoby dążącej do zdrowego stylu życia oraz dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego. Często napotyka się na trudności natury motywacyjnej, które potrafią całkowicie uniemożliwić kontynuowanie regularnych ćwiczeń. Jak zatem utrzymać ciągłość treningów? Co zrobić, aby nie wpaść w stagnację i kontynuować postępy? …

Fitness i sport
Trening siłowy dla mężczyzn: budowanie masy mięśniowej, siły i energii

W dzisiejszych czasach coraz więcej mężczyzn decyduje się na regularną aktywność fizyczną we własnym zakresie, a szczególnie na ćwiczenia siłowe, które pozwalają na zwiększenie masy mięśniowej, siły i energii. Trening siłowy to idealna forma ćwiczeń dla mężczyzn, którzy chcą poprawić swoje zdrowie i wygląd zewnętrzny. W artykule omówimy, jakie są …