Zakwasy po treningu – co robić?

Fitness i sport

Zakwasy po treningu to inaczej opóźniony ból mięśni spowodowany wysiłkiem fizycznym. Najczęściej pojawiają się w ciągu 24 do 48 godzin po treningu. Dolegliwości te wywoływane są przez mikrourazy mięśni, które powstają w wyniku ich rozciągania podczas ćwiczeń. Podczas regeneracji mięśnia, czyli powrotu do pierwotnej formy, odczuwa się jego bolesność.
Zakwasy dotyczą zarówno profesjonalnych sportowców, jak i amatorów, którzy trenują na co dzień. Mogą pojawić się nawet po jednorazowym wysiłku.
Zakwasy nie oznaczają, że trening wykonany był nieprawidłowo. Powracające zakwasy i ból, który nie mija mogą, świadczyć o przeforsowaniu się i powinny skłonić do zastanowienia się, czy nie należy ćwiczyć w inny sposób.
Aby im zapobiec trzeba wykonać rozgrzewkę przed treningiem oraz rozciągnie mięśni po zakończeniu ćwiczeń. Niestety czasami to nie daje gwarancji, że następnego dnia bólu mięśni nie będzie. Dlatego ważne jest, by wiedzieć, jak radzić sobie z potreningowym zespołem bólu mięśni.
Jeśli masz zakwasy po treningu co robić przeczytasz w poniższym tekście.

Sauna i jacuzzi

Ciepła woda w jacuzzi przyniesie ukojenie mięśniom – będzie działać jak masaż. Natomiast sauna, dzięki działaniu gorąca, zredukuje ból. Poza tym pozytywnie wpłynie na samopoczucie, a także przyspieszy krążenie krwi, co także sprzyja regeneracji.

Kąpiel lub prysznic

Gorąca kąpiel rozgrzeje mięśnie i przez to przyspieszy ich odbudowę. W przypadku prysznica dobrze jest stosować na przemian polewanie zimną i ciepłą wodę. Różnica temperatur wody rozszerzy naczynia krwionośne i przyspieszy odbudowę mięśni.

Masaż

Rozmasowanie bolesnych mięśni pomoże im powrócić do dawnej postaci. Masaż rozluźni i będzie mieć wpływ na gojenie się urazów. Ulgę przyniesie także masaż rollerami – specjalnymi wałkami do masażu, które mają wypustki uciskające na skórę. Zarówno do masażu, jak i gorącej kąpieli można użyć olejków eterycznych, które poprawiają samopoczucie i działają odprężająco.

Maści i żele

Aby złagodzić ból mięśni po treningu, wolno też użyć maści dla sport -owców i żeli rozgrzewających. W aptekach dostępne są także plastry przeciwzapalne. Najlepiej po nie sięgać (podobnie jak po leki przeciwbólowe) dopiero wtedy, kiedy inne sposoby regeneracji zawiodły a ból utrudnia codzienne funkcjonowanie. Nie zaleca się stosowania wyrobów medycznych każdorazowo po treningu. Jeśli określona aktywność fizyczna każdorazowo wywołuje silny ból, należy z niej zrezygnować. Możliwe też, że ćwiczenia wykonywane są w sposób nieprawidłowy i dlatego powodują rozległy ból.

Lekki trening

W wypadku zakwasów kolejnego dnia po ciężkim treningu można wykonać lekkie ćwiczenia rozciągające. Należy do nich trening pilatesowy, który wzmacnia mięśnie, redukuje ból pleców a także wpływa pozytywnie na stawy. Dobrym rozwiązaniem będzie także joga, która, koncentrując się na oddechu, pozwoli zrelaksować całe ciało i przynieść ulgę w dolegliwościach bólowych. Czasem pomoże też zwyczajny spacer na świeżym powietrzu, który dotleni mózg. Poza tym wesprze organizm w regeneracji mięśni i stawów, wzmacniając je.

Dieta

Po treningu dobrze zjeść posiłek złożony z białka i węglowodanów. To wpłynie pozytywnie na odbudowę mięśni. Nie wolno również zapominać o odpowiednim nawodnieniu. Zasadniczo każdy powinien wypijać około dwóch litrów wody dziennie. Podczas treningu i po nim jeszcze więcej. Ponadto wskazane jest spożywanie owoców z dużą zawartością witaminy C, czyli cytryn i pomarańczy. Warto włączyć do diety napoje izotoniczne oraz sok pomidorowy i sok z wiśni.

Zakwasy – czego nie robić?

Już wiesz, gdy wystąpią zakwasy po treningu co robić. Natomiast są pewne czynność, których nie należy wtedy wykonywać. W dniu po intensywnym treningu lepiej nie planować dużej aktywności fizycznej. Mięśnie muszą mieć czas, by się odbudować. Nie wolno też pić alkoholu, ponieważ opóźnia on regenerację mięśni. Poza tym nadmierne spożywanie alkoholu niweczy wszystko to, co udaje się osiągnąć dzięki codziennym treningom.

 

Fitness i sport
Płaski brzuch? Osiągnij efekt dzięki domowym treningom

Płaski i estetycznie wyrzeźbiony brzuch to marzenie wielu osób. Niestety jest to jedno z tych miejsc na ciele, które jeśli chodzi o spalanie tłuszczu jest często problematyczne. Chcesz mieć piękny brzuch, ale nie masz czasu lub ochoty na ćwiczenia w klubie fitness lub na siłowni? Pamiętaj, że dobry trening w …

Fitness i sport
Jakie ćwiczenia spalają najwięcej kalorii?

Zazwyczaj z nadejściem letniego okresu zaczynamy szukać sposobu na utratę nadprogramowych kalorii oraz wymodelowanie sylwetki w taki sposób, aby bez kompleksów pojawić się na plaży. Jednakże trzeba wziąć pod uwagę fakt, że ćwiczenia spalające najwięcej kalorii wymagają dobrej kondycji. Jednakże, kiedy zależy nam na spadku wagi powinniśmy włączyć do wykonywanych …

Fitness i sport
Jak wybrać odpowiednią muzykę do aerobiku?

Aerobik to intensywny trening tlenowy, który opiera się na dynamicznych ćwiczeniach ruchowych i siłowych, który zwykle jest uzupełniany o sesje rozciągające. Najczęściej jest on wykonywany w rytm muzyki, która tym samym narzuca dynamikę całego treningu. Najważniejsze jest, że ten rodzaj ćwiczeń angażuje do pracy całe ciało, a jednocześnie poprawia funkcjonowanie …