Czy warto wykonywać w domu trening siłowy z hantlami?

Fitness i sport

Każda aktywność fizyczna przynosi zwiększenie wydolności układu sercowo-naczyniowego, wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi czy zwiększenie objętości wyrzutowej serca. Dodatkowo poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko miażdżycy oraz zachorowalność na chorobę niedokrwienną serca. Dlatego eksperci(dietetycy, lekarze kardiolodzy i inni) zalecają codzienną aktywność fizyczną dla utrzymania bądź poprawy stanu zdrowia.

Co uzyskasz dzięki treningowi z hantlami?

Każdy ekspert potwierdzi, że trening z hantlami to idealny sposób na spalenie tkanki tłuszczowej, zbudowanie masy mięśniowej, ale jednocześnie na ogólną poprawę kondycji czy wyglądu sylwetki. Ponadto hantle nie są drogie, zajmują niewiele miejsca i może z nimi ćwiczyć nawet osoba początkująca. Oczywiście oprócz ćwiczeń ważne są także takie czynniki jak dieta, suplementacja, a także odpoczynek, który zapewnia regenerację. Trening z hantlami pozwala na wykonanie ćwiczeń na wszystkie partie ciała jak:

 • klatkę piersiową,
 • barki,
 • korpus,
 • uda,
 • tułów.

Ćwiczenia z hantlami zapewnią nie tylko umięśniony biceps, ale także inne grupy mięśni.

Jak dobrać hantle do ćwiczeń w domu?

Chcąc ćwiczyć z hantlami warto znać rodzaje narzędzi do ćwiczeń oraz zasady ich doboru. W przypadku hantli istotna jest nie tylko waga, ale również opcja zmiany obciążenia czy materiał, z jakiego są wykonane. Ćwiczenia z hantlami dla kobiet zwykle są wykonywane z mniejszym obciążeniem i hantle stanowią narzędzie pomocnicze w trakcie treningu ogólnorozwojowego. Kobiety zazwyczaj wybierają hantle winylowe, które są dostępne w różnym obciążeniem(najlżejsze 0,5 kg, później 1 kg i tak nawet do 5 kg). Waga wybieranych narzędzi zależy od rodzaju aktywności siłowej oraz stopnia zaawansowania osoby ćwiczącej. Jednak na pewno trening siłowy w domu z hantlami poprawia wygląd sylwetki oraz jest idealny do ćwiczeń fitnessowych w domu. Trening w domu przede wszystkim oszczędza dużo czasu i przynosi efekty.

Jakie efekty daje trening siłowy w domu?

Trening siłowy wykonywany w domu w połączeniu ze zdrowym odżywianiem i dodatkowym ruchem na świeżym powietrzu przynosi świetne rezultaty w postaci:

 • szczuplejszej sylwetki,
 • lepszego samopoczucia,
 • poprawę ogólnej kondycji fizycznej,
 • większej siły.

Jak powinien wyglądać trening siłowy w domu osoby początkującej?

Plan treningu, nawet tego wykonywanego w domu powinien być dobrze zaplanowany i uwzględniać odpoczynek(pozwala na regenerację mięśni). Trening w domu musi uwzględniać takie czynniki jak:

 • rodzaj treningu,
 • objętość i intensywność treningu muszą być dopasowane do formy ćwiczącego,
 • doświadczenia,
 • używanego sprzętu,
 • czas wolny osoby trenującej.

Jak należy trenować z hantlami?

Każdą aktywność fizyczną należy poprzedzić rozgrzewką, a po treningu warto poświęcić czas na rozciąganie. Każdy trening powinien składać się z kilku serii, w ramach, których wykonane zostaną ćwiczenia w 10-20 powtórzeniach. Trening przynoszący efekty powinien trwać co najmniej 30 minut i być powtarzany kilka razy w tygodniu. Z hantlami można wykonać ćwiczenia na ręce, ćwiczenia na brzuch czy angażujące pośladki. Hantle najlepiej jest podnosić w ramach 10-20 powtórzeń w 2-3 seriach, które wykonujemy 2-3 razy w tygodniu lub częściej. Dla osób chcących spalić więcej kalorii zalecane jest wykonywanie więcej szybszych powtórzeń lub skracanie czasu przerw czy nawet wplatanie minutowych sesji cardio pomiędzy każdą serią(np. podskoki czy pajacyki). Takie działania podniosą tętno i pozwolą spalić więcej kalorii.

Rozgrzewka przed treningiem powinna trwać przynajmniej kilka minut(zminimalizuje ryzyko kontuzji). W ramach rozgrzewki można wykonywać takie ćwiczenia jak:

 • pajacyki,
 • podskoki,
 • wymachy,
 • inne proste ruchy.

Z kolei rozciąganie całego ciała po skończonym treningu przyśpieszy regenerację i zmniejszy dolegliwości bólowe. Warto także zwrócić uwagę na ubiór podczas treningu w domu. Kobietom wygodnie będzie w biustonoszu sport -owym i dopasowanych legginsach, które powinny szybko odprowadzać pot i chronić przed otarciami. Można również założyć koszulkę i spodenki. Najważniejsze, żeby ubrania nie krępowały ruchów i były wygodne.

Fitness i sport
Jak trenować na utratę wagi: treningi i zasady żywienia dla zdrowej redukcji masy ciała

Trening na utratę wagi jest bez wątpienia jednym z najczęściej wykonywanych celów znacznej części osób, które chcą poprawić swoje zdrowie oraz wygląd zewnętrzny. Redukcja masy ciała jest zazwyczaj kojarzona z ćwiczeniami na siłowni oraz zmianami w diecie. W tym artykule omówimy zasady skutecznego treningu na utratę wagi oraz jakie zasady …

Fitness i sport
Jak utrzymać ciągłość treningów: motywacyjne strategie i pokonywanie stagnacji

Utrzymanie regularnych treningów to nie lada wyzwanie dla każdej osoby dążącej do zdrowego stylu życia oraz dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego. Często napotyka się na trudności natury motywacyjnej, które potrafią całkowicie uniemożliwić kontynuowanie regularnych ćwiczeń. Jak zatem utrzymać ciągłość treningów? Co zrobić, aby nie wpaść w stagnację i kontynuować postępy? …

Fitness i sport
Trening siłowy dla mężczyzn: budowanie masy mięśniowej, siły i energii

W dzisiejszych czasach coraz więcej mężczyzn decyduje się na regularną aktywność fizyczną we własnym zakresie, a szczególnie na ćwiczenia siłowe, które pozwalają na zwiększenie masy mięśniowej, siły i energii. Trening siłowy to idealna forma ćwiczeń dla mężczyzn, którzy chcą poprawić swoje zdrowie i wygląd zewnętrzny. W artykule omówimy, jakie są …