Co jeść po treningu?

Fitness i sport

Bardzo ważnym elementem każdego treningu jest posiłek po treningowy. Powinien zawierać dwa podstawowe składniki, mianowicie węglowodany i białka. Jego zadaniem jest dostarczenie do organizmu produktów, które, które tracimy w trakcie treningu. O jakość posiłku powinny zadbać zwłaszcza osoby, które trenują codziennie.

Właściwe odżywianie jest kluczem do zgubienia nadprogramowych kilogramów, a także pozwala utrzymać odpowiednio wypracowaną sylwetkę. Dieta jest uzupełnieniem treningu i jego nieodłącznym elementem. Posiłek po treningu redukcja powinien zawierać składniki, które szybko dostarczą do naszych mięśni glikogen, który tracimy w trakcie wysiłku fizycznego.

Znaczenie posiłku po treningu

Posiłek potreningowy odgrywa ważną rolę w procesie regeneracji ciała. Jego zadaniem jest przywrócenie optymalnej zdolności wysiłkowej organizmu. Posiłek po treningu ma odbudować straty energetyczne, a także zapobiec rozpadowi białek w mięśniach. Poprawia również wydolność podczas kolejnych sesji treningowych, minimalizując wystąpienie kontuzji. Mądre spożywanie posiłków po treningu, pozwala na uzyskanie lepszych wyników sportowych.

Rezygnując z posiłku po treningu możemy doprowadzić do sytuacji, kiedy nasze mięśnie zaczną wiotczeć, a co za tym idzie efekty treningu zostaną szybko zniwelowane. Układ nerwowy nie będzie miał możliwości szybkiej regeneracji.

Co jeść po treningu?

Zbilansowana dieta jest podstawą dla każdego trenującego. Ważne jest to co jemy zarówno po treningu, jak i w dniach przerwy od ćwiczeń. Aby zapewnić sobie odpowiednią podaż energii, ważne jest, by dieta była bogata w mikro- i makroelementy. Posiłki okołotreningowe powinny składać się z dobrej jakości białek i węglowodanów.

Będąc na redukcji, posiłek po treningu powinien być przygotowywany według kilku ważnych zasad. Przede wszystkim należy unikać smażenia. Węglowodany w posiłku powinny być proste, gdyż najszybciej zostaną strawione i nie obciążą żołądka. Lepiej unikać słodyczy, a sięgać po warzywa, ryż, makaron. Posiłek powinien być zjedzony na 2-3 godziny przed snem. Organizm musi mieć czas na strawienie zjedzonego dania. W posiłku potreningowym powinno znaleźć się od 20 do 25 g białka.

To, co jemy po treningu zależy nie tylko od pory dnia, ale również od tego, co trenujemy. Inaczej posiłek będzie wyglądał po treningu cardio, a inaczej po treningu siłowym. Jeśli zależy nam na budowaniu masy mięśniowej i często chodzimy na siłownię, wówczas posiłek powinien być bogaty w białko i węglowodany proste. Białko wpłynie na rozrost mięśni, a węglowodany uzupełnią straty glikogenu. W przypadku ćwiczeń cardio posiłek powinien być bogaty w węglowodany. Nie można też zapominać o białku.

Przygotowując posiłek po treningu redukcja musi nam przypominać o kilku ważnych zasadach, a są to:

  • 20-25 g pełnowartościowego białka, np. chude mięso, ryby, jaja;
  • węglowodany złożone, np. kasza gryczana, komosa ryżowa;
  • warzywa i/lub owoce;
  • niewielka ilość pełnowartościowych tłuszczów.

Chcąc schudnąć, ważne jest aby spożyć posiłek do 30 minut po treningu. Pozwoli to na odpowiednie uzupełnienie składników w organizmie.

Niezależnie od tego czy trenujemy, by zbudować masę mięśniową czy stracić na wadze, w diecie sportowca istotną rolę ogrywa woda. Nawadnianie organizmu ma duże znaczenie dla utrzymania organizmu w dobrej formie. Dobrze nawodnione komórki ciała, funkcjonują prawidłowo. Najlepiej sprawdza się woda mineralna wysokozmineralizowana oraz napoje izotoniczne.

Nie bez powodu mówi się, że efektowny trening zaczyna się w kuchni. Dieta jest ważnym elementem dla każdego ćwiczącego. Odpowiednio zbilansowane posiłki pomagają regenerować ciało po treningu, a także przyczyniają się do redukcji zbędnych kilogramów. Ważne jest, aby posiłki zarówno przed,jak i po treningu nie były przygotowane na szybko. Każdy składnik powinien zostać przemyślany.

 

Fitness i sport
Ćwiczenia na zwyrodnienie kolan

Zwyrodnienie kolan jest jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Zwyrodnienie stawu kolanowego, inaczej gonartroza, coraz częściej odtyka ludzi młodych. Upatrywane dotychczas w starzeniu się schorzenie stało się w ostatnim czasie domeną ludzi młodych. Czym jest zwyrodnienie kolan. Zwyrodnienie kolan objawia się dotkliwym bólem odczuwanym podczas ruchu lub stania. Może też …

Fitness i sport
Jak wzmocnić mięśnie brzucha?

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni marzą o tym, by mieć płaski i wyrzeźbiony brzuch. Wyćwiczenie mięśni brzucha wzbudza największą determinację, gdyż zarysowane mięśnie na brzuchu kojarzą się z wysportowaną i8 zgrabną sylwetką. To partia mięśni, którą najtrudniej wyćwiczyć. Jednak nie jest to niemożliwe. Jak ćwiczyć, by wzmocnić mięśnie brzucha? Mięśnie …

Fitness i sport
Jak ćwiczyć w domu? Trening dla początkujących

Postanowiłaś coś zmienić w swoim życiu i znalazłaś motywację, by zadbać o swoje ciało – zgubić zbędne kilogramy i wysmuklić sylwetkę. Masz jednak obawy czy poradzisz sobie na siłowni. Chciałabyś zacząć ćwiczyć w domu, ale nie wiesz, jakie ćwiczenia będą najlepsze na początek. Oto plan treningu dla początkujących w domu. …