22

Piekary Śląśkie

Pzegląd Piekarski, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o mieście Piekary Śląskie oraz jego mieszkańcach.

W tym roku parafia św. Piotra i Pawła w Brzozowicach-Kamieniu obchodzi 730-lecie istnienia. Jest to najstarsza, a zarazem najbardziej okazała świątynia znajdująca się na terenie Piekar Śląskich.
Jej początki datuje się na 4.X.1277 r. – właśnie w tym czasie została ona wydzielona z parafii św.Małgorzaty w Bytomiu.
Dekret erekcyjny wydał biskup krakowski – Paweł z Przemiankowa. Fakt ten możemy uznać za autentyczny na podstawie tekstu Jana Długosza, w którym wybitny historyk stwierdza, że biskup poświęcił pierwszy kościół w Kamieniu.
Do parafii należały m.in.: Piekary, Orzech, Dąbrówka, Brzeziny, Brzozowice, Żychcice oraz Bobrowniki. Na przestrzeni lat miejscowości te były sukcesywnie oddzielane od parafii.
Według danych fundatorem kościoła był ojciec biskupa Nankera (biskupa krakowskiego i wrocławskiego), który pochodził z Kamienia.
Obecny kościół został poświęcony 30.XI.1899 r. przez dziekana piekarskiego, księdza Józefa Koniecko – proboszcza z Radzionkowa, natomiast 10.VI.1904 r. odbyła się konsekracja świątyni, której dokonał ksiądz kardynał Jerzy Kopp z Wrocławia.
Zarówno kościół pw. św. Piotra i Pawła, jak i kościół Brzezinach budował ówczesny proboszcz – ksiądz Jerzy Krupa. W kronikach odnotowano, iż od początku istnienia parafii, aż do dnia dzisiejszego posługę kapłańską pełniło 29 proboszczów oraz 55 księży wikariuszy.
Na jubileusz 725-lecia istnienia parafii, który przypadł na rok 2002, odnowione zostało wnętrze całego kościoła.

Podobne wpisy o rekreacji i turystyce:

About the author: