Bieg w miejscu – jakie daje efekty.
- By : FitoStrefa.com.pl
- Category : Fitness i sport
- Tags: aktywność, bieganie, dziecko
Często w natłoku życia codziennego i całym nawale obowiązków brakuje nam czasu, aby wybrać się do klubu fitness czy siłowni. Pozostaje nam zatem wykonanie szybkiego treningu w domu. Ale czy bieganie w miejscu coś daje? Z pewnością lepiej zrobić cokolwiek, niż leżeć na kanapie przed telewizorem lub spędzać czas przed komputerem czy telefonem.
Czy bieganie w miejscu wogóle ma sens?
Z pewnością każda aktywność fizyczna ma sens, jeśli robimy coś dla swojego ciała. Nawet te czasem z trudem wygenerowane 15 minut dziennie jest dla nas zbawienne.
Bieganie w miejscu podnosi tętno, a co za tym idzie nasze serce zaczyna mocniej pompować krew, przez co lepiej dotlenia nasz organizm. Bieganie w domu jest dobrą aktywnością dla młodych mam, które często nie mają możliwości zapewnienia swojemu dziecku zastępczej opieki. W czasie jego drzemki można efektywnie wykorzystać czas, w trakcie którego dziecko odpoczywa, na zadbanie o swoją sylwetkę oraz spalenie odrobiny kalorii.
Zdecydowanie lepiej jednak będzie biegać w domu na bieżni, niestety wymaga to dość dużego nakładu finansowego. Bieganie bez bieżni również jest możliwe, ale trzeba uważać, aby nie przekraczać 15 minut dziennie. Aktywność ta bowiem przez nienaturalną pozycję ciała mocno obciąża nasze stawy, ścięgna oraz układ kostny. Lepszym sposobem na trening domowy będzie cardio, tabata, skakanie na skakance lub wiele innych aktywności.
Czy bieganie w miejscu odchudza?
Bieganie w miejscu – jak zresztą każda inna aktywność spala kalorie, jednak w dużo mniejszym stopniu od biegania na zewnątrz lub na bieżni. Bieganie w miejscu pozwoli nam spalić ok 45 kcal przez 5 minut, co nie jest zbyt dużym wynikiem. Istnieje dużo więcej aktywności, które szybciej pozwolą nam zredukować masę ciała, są również zdecydowanie większym sprzymierzeńcem dla osób, które się odchudzają. Tyle samo kalorii można spalić tańcząc lub wykonując inne aktywności jak cardio czy tabata. Już samo skakanie na skakance przez 5 minut pozwoli spalić aż 68 kcal. Dodatkowo z uwagi na to, iż trucht w miejscu mocno obciąża nasz organizm, a poza tym nie powinniśmy przekraczać biegania w miejscu 15 minut dziennie – warto się zastanowić nad inną formą aktywności. Tak krótki czas aktywności nie pozwoli z pewnością również na skuteczne pozbycie się tkanki tłuszczowej.
Jak zatem biegać w miejscu?
Bieganie w miejscu może posłużyć jako rozgrzewka przed wykonaniem innych ćwiczeń. W takiej formie jest jak najbardziej dopuszczalne, np. przed treningiem na macie lub z gumami. Taki trening poprzedzony 10 minutowym truchtem w miejscu posłuży jako rozgrzewka przed ćwiczeniami oraz pozwoli rozgrzać mięśnie przed kolejnymi aktywnościami. Trucht w miejscu podniesie więc nasze tętno i przygotuje organizm do treningu.
Bieg w miejscu w małym stopniu przypomina jednak bieganie na świeżym powietrzu lub na bieżni. Przez nienaturalną pozycję podczas takiego biegu obciążone są kolana oraz kręgosłup i głównie te dwie części ciała doznają dużych obciążeń w trakcie takiej aktywności. Praca rąk i nóg jest nienaturalna, czego konsekwencją może być ból karku i dolnej części pleców.
Bieganie w miejscu – forma aktywności w domudziecko
Bieganie w domu jest dobrą alternatywą dla osób, które są zapracowane, przez co nie mają czasu na odwiedzenie klubu fitness czy siłowni oraz dla mam, które ze względu na obowiązki przy dziecku nie mogą wykonać treningu na zewnątrz. Bieg w miejscu jednak to ostateczność i istnieje wiele innych i lepszych form aktywności, które można wykonać w domu.
Bieganie w miejscu – jakie daje efekty?
Bieganie w domu nie daje niestety dużych efektów i nie pozwoli na spalenie dużej ilości kalorii. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie wykonanie joggingu, jednak wymaga to już wyjścia z domu. Podsumowując więc – najlepiej będzie wykorzystać bieg w miejscu jako rozgrzewkę przed innym treningiem w ten sposób, aby cała aktywność wynosiła ok. 1 godziny. W takim czasie można już spalić więcej kalorii oraz łatwiej zredukować masę ciała. A kluczem zaś do sukcesu jest właśnie regularność. Warto więc zaplanować sobie i wpisać w kalendarz konkretne dni treningowe, z planem zdecydowanie łatwiej będzie osiągnąć cel.