Codziennie fit rozgrzewka

Fitness i sport

Czasem zdarza się, że jesteśmy mocno zabiegani i nie mamy czasu na wykonanie przyzwoitego treningu fizycznego. Warto wtedy zastanowić się nad niewielką formą aktywności fizycznej, która pozwoli na utrzymanie sprawności i poprawi ogólną kondycję organizmu. Codziennie fit rozgrzewka może zrekompensować brak tradycyjnego treningu, zwłaszcza jeśli będzie połączona ze zdrowymi nawykami żywieniowymi.

Rola rozgrzewki przed treningiem

Rozgrzewka, która wykonywana jest przed konkretnym treningiem, ma za zadanie przygotować mięśnie i stawy do wzmożonego wysiłku fizycznego. W rozgrzewce, prócz ogólnego rozruszania organizmu, trzeba się wtedy skupić na tych partiach ciała, które będzie obejmować trening. Prawidłowo wykonana rozgrzewka, a po właściwym treningu rozciąganie, znacząco redukują ból mięśni, który pojawia się po ćwiczeniach.
Specjaliści wskazują, że dzięki dobrze wykonanej rozgrzewce maleje ryzyko kontuzji podczas cięższego treningu.

Rozgrzewka na pobudzenie organizmu

Codziennie fit rozgrzewka będzie działać podobnie do zimnego prysznica, który bierze się tuż po wstaniu z łóżka. Pobudzi układ nerwowy i oddechowy, przyspieszy metabolizm. Sprawdzi się również jako ćwiczenia wykonywane w ciągu dnia, by przerwać jego monotonię i zaktywizować organizm. Ćwiczenia, które rozruszają organizm po kilku godzinach siedzenia, to także forma rozgrzewki.

Ćwiczenia rozgrzewające

Do popularnych ćwiczeń rozgrzewających należą ruchy okrężne. Mogą objąć zasięgiem kilka sfer ciała. Najpierw, stojąc w rozkroku z rękami na biodrach, wykonuje się ruchy okrężne głowy. Później następuje zmiana pozycji i krążenia ramion oraz nadgarstków. Po nich będzie czas na ruchy okrężne bioder i każdej z nóg.
Do rozgrzewki zaliczyć można także krok odstawno-dostawny w miejscu i wykroki w miejscu. Ćwiczeniami rozgrzewającymi będą również pajacyki i podskoki oraz bieg w miejscu.
Aby się rozgrzać, można też robić skłony i przysiady.
Tak naprawdę lista ćwiczeń, które można uznać za rozgrzewkę nie jest zamknięta i każde lżejsze ćwiczenie fizyczne, które nie wymaga użycia dodatkowego sprzętu, można zaliczyć do ćwiczeń rozgrzewających. Wiele zależy od upodobań osoby ćwiczącej oraz od kondycji organizmu. Dla młodych ludzi bez obciążających chorób rozgrzewką będzie intensywny bieg w miejscu. Dla osób starszych wystarczające okażą się wymachy rąk lub trucht w miejscu.
Jeśli ktoś planuje trening na rowerze, powinien zrobić ćwiczenia rozgrzewające nóg. Przed pływaniem trzeba rozgrzać zarówno nogi, jak i ręce. Aerobik, czy tabata będę wymagać ogólnej rozgrzewki całego ciała.

Zbawienna moc codziennej fit rozgrzewki

Wbrew pozorom ograniczenie swojej aktywności fizycznej jedynie do krótkich ćwiczeń rozgrzewających może przynieść wymierne korzyści dla organizmu. Ćwiczenia w dowolnej formie, zwłaszcza dla osób, które pracują na siedząco albo w ogóle mają siedzący tryb życia, będą pożyteczne.
Do fizjologicznych korzyści, które płyną z ćwiczeń rozgrzewających zalicza się:

  • podniesienie temperatury ciała,
  • zmniejszenie sztywności stawów dzięki pobudzeniu produkcji płynu maziowego w ich obrębie,
  • pobudzenie układu hormonalnego (ćwiczenia fizyczne zwiększają produkcję serotoniny i dopaminy),
  • poprawa koncentracji poprzez pobudzenie pracy mózgu (aktywność fizyczna powoduje powstawanie nowych połączeń pomiędzy neuronami w hipokampie – obszarze mózgu związanym z zapamiętywaniem i uczeniem się).

Nawet krótki trening będzie lepszy od siedzenia w miejscu. A wyrobienie w sobie nawyku codziennej aktywności fizycznej na pewno zaprocentuje i będzie mieć znaczący wpływ na ogólny stan zdrowia.
Krótka rozgrzewka może być też dobrym wstępem do regularnych dłuższych treningów planowanych w przyszłości. Gdy organizm przyzwyczai się do codziennych ćwiczeń, jest duża szansa, że z czasem będziemy ćwiczeń intensywniej.

 

Fitness i sport
Płaski brzuch? Osiągnij efekt dzięki domowym treningom

Płaski i estetycznie wyrzeźbiony brzuch to marzenie wielu osób. Niestety jest to jedno z tych miejsc na ciele, które jeśli chodzi o spalanie tłuszczu jest często problematyczne. Chcesz mieć piękny brzuch, ale nie masz czasu lub ochoty na ćwiczenia w klubie fitness lub na siłowni? Pamiętaj, że dobry trening w …

Fitness i sport
Jakie ćwiczenia spalają najwięcej kalorii?

Zazwyczaj z nadejściem letniego okresu zaczynamy szukać sposobu na utratę nadprogramowych kalorii oraz wymodelowanie sylwetki w taki sposób, aby bez kompleksów pojawić się na plaży. Jednakże trzeba wziąć pod uwagę fakt, że ćwiczenia spalające najwięcej kalorii wymagają dobrej kondycji. Jednakże, kiedy zależy nam na spadku wagi powinniśmy włączyć do wykonywanych …

Fitness i sport
Jak wybrać odpowiednią muzykę do aerobiku?

Aerobik to intensywny trening tlenowy, który opiera się na dynamicznych ćwiczeniach ruchowych i siłowych, który zwykle jest uzupełniany o sesje rozciągające. Najczęściej jest on wykonywany w rytm muzyki, która tym samym narzuca dynamikę całego treningu. Najważniejsze jest, że ten rodzaj ćwiczeń angażuje do pracy całe ciało, a jednocześnie poprawia funkcjonowanie …