Codziennie fit rozgrzewka

Fitness i sport

Czasem zdarza się, że jesteśmy mocno zabiegani i nie mamy czasu na wykonanie przyzwoitego treningu fizycznego. Warto wtedy zastanowić się nad niewielką formą aktywności fizycznej, która pozwoli na utrzymanie sprawności i poprawi ogólną kondycję organizmu. Codziennie fit rozgrzewka może zrekompensować brak tradycyjnego treningu, zwłaszcza jeśli będzie połączona ze zdrowymi nawykami żywieniowymi.

Rola rozgrzewki przed treningiem

Rozgrzewka, która wykonywana jest przed konkretnym treningiem, ma za zadanie przygotować mięśnie i stawy do wzmożonego wysiłku fizycznego. W rozgrzewce, prócz ogólnego rozruszania organizmu, trzeba się wtedy skupić na tych partiach ciała, które będzie obejmować trening. Prawidłowo wykonana rozgrzewka, a po właściwym treningu rozciąganie, znacząco redukują ból mięśni, który pojawia się po ćwiczeniach.
Specjaliści wskazują, że dzięki dobrze wykonanej rozgrzewce maleje ryzyko kontuzji podczas cięższego treningu.

Rozgrzewka na pobudzenie organizmu

Codziennie fit rozgrzewka będzie działać podobnie do zimnego prysznica, który bierze się tuż po wstaniu z łóżka. Pobudzi układ nerwowy i oddechowy, przyspieszy metabolizm. Sprawdzi się również jako ćwiczenia wykonywane w ciągu dnia, by przerwać jego monotonię i zaktywizować organizm. Ćwiczenia, które rozruszają organizm po kilku godzinach siedzenia, to także forma rozgrzewki.

Ćwiczenia rozgrzewające

Do popularnych ćwiczeń rozgrzewających należą ruchy okrężne. Mogą objąć zasięgiem kilka sfer ciała. Najpierw, stojąc w rozkroku z rękami na biodrach, wykonuje się ruchy okrężne głowy. Później następuje zmiana pozycji i krążenia ramion oraz nadgarstków. Po nich będzie czas na ruchy okrężne bioder i każdej z nóg.
Do rozgrzewki zaliczyć można także krok odstawno-dostawny w miejscu i wykroki w miejscu. Ćwiczeniami rozgrzewającymi będą również pajacyki i podskoki oraz bieg w miejscu.
Aby się rozgrzać, można też robić skłony i przysiady.
Tak naprawdę lista ćwiczeń, które można uznać za rozgrzewkę nie jest zamknięta i każde lżejsze ćwiczenie fizyczne, które nie wymaga użycia dodatkowego sprzętu, można zaliczyć do ćwiczeń rozgrzewających. Wiele zależy od upodobań osoby ćwiczącej oraz od kondycji organizmu. Dla młodych ludzi bez obciążających chorób rozgrzewką będzie intensywny bieg w miejscu. Dla osób starszych wystarczające okażą się wymachy rąk lub trucht w miejscu.
Jeśli ktoś planuje trening na rowerze, powinien zrobić ćwiczenia rozgrzewające nóg. Przed pływaniem trzeba rozgrzać zarówno nogi, jak i ręce. Aerobik, czy tabata będę wymagać ogólnej rozgrzewki całego ciała.

Zbawienna moc codziennej fit rozgrzewki

Wbrew pozorom ograniczenie swojej aktywności fizycznej jedynie do krótkich ćwiczeń rozgrzewających może przynieść wymierne korzyści dla organizmu. Ćwiczenia w dowolnej formie, zwłaszcza dla osób, które pracują na siedząco albo w ogóle mają siedzący tryb życia, będą pożyteczne.
Do fizjologicznych korzyści, które płyną z ćwiczeń rozgrzewających zalicza się:

  • podniesienie temperatury ciała,
  • zmniejszenie sztywności stawów dzięki pobudzeniu produkcji płynu maziowego w ich obrębie,
  • pobudzenie układu hormonalnego (ćwiczenia fizyczne zwiększają produkcję serotoniny i dopaminy),
  • poprawa koncentracji poprzez pobudzenie pracy mózgu (aktywność fizyczna powoduje powstawanie nowych połączeń pomiędzy neuronami w hipokampie – obszarze mózgu związanym z zapamiętywaniem i uczeniem się).

Nawet krótki trening będzie lepszy od siedzenia w miejscu. A wyrobienie w sobie nawyku codziennej aktywności fizycznej na pewno zaprocentuje i będzie mieć znaczący wpływ na ogólny stan zdrowia.
Krótka rozgrzewka może być też dobrym wstępem do regularnych dłuższych treningów planowanych w przyszłości. Gdy organizm przyzwyczai się do codziennych ćwiczeń, jest duża szansa, że z czasem będziemy ćwiczeń intensywniej.

 

Fitness i sport
Ćwiczenia na zwyrodnienie kolan

Zwyrodnienie kolan jest jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Zwyrodnienie stawu kolanowego, inaczej gonartroza, coraz częściej odtyka ludzi młodych. Upatrywane dotychczas w starzeniu się schorzenie stało się w ostatnim czasie domeną ludzi młodych. Czym jest zwyrodnienie kolan. Zwyrodnienie kolan objawia się dotkliwym bólem odczuwanym podczas ruchu lub stania. Może też …

Fitness i sport
Jak wzmocnić mięśnie brzucha?

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni marzą o tym, by mieć płaski i wyrzeźbiony brzuch. Wyćwiczenie mięśni brzucha wzbudza największą determinację, gdyż zarysowane mięśnie na brzuchu kojarzą się z wysportowaną i8 zgrabną sylwetką. To partia mięśni, którą najtrudniej wyćwiczyć. Jednak nie jest to niemożliwe. Jak ćwiczyć, by wzmocnić mięśnie brzucha? Mięśnie …

Fitness i sport
Jak ćwiczyć w domu? Trening dla początkujących

Postanowiłaś coś zmienić w swoim życiu i znalazłaś motywację, by zadbać o swoje ciało – zgubić zbędne kilogramy i wysmuklić sylwetkę. Masz jednak obawy czy poradzisz sobie na siłowni. Chciałabyś zacząć ćwiczyć w domu, ale nie wiesz, jakie ćwiczenia będą najlepsze na początek. Oto plan treningu dla początkujących w domu. …