Codziennie fit rozgrzewka

Fitness i sport

Czasem zdarza się, że jesteśmy mocno zabiegani i nie mamy czasu na wykonanie przyzwoitego treningu fizycznego. Warto wtedy zastanowić się nad niewielką formą aktywności fizycznej, która pozwoli na utrzymanie sprawności i poprawi ogólną kondycję organizmu. Codziennie fit rozgrzewka może zrekompensować brak tradycyjnego treningu, zwłaszcza jeśli będzie połączona ze zdrowymi nawykami żywieniowymi.

Rola rozgrzewki przed treningiem

Rozgrzewka, która wykonywana jest przed konkretnym treningiem, ma za zadanie przygotować mięśnie i stawy do wzmożonego wysiłku fizycznego. W rozgrzewce, prócz ogólnego rozruszania organizmu, trzeba się wtedy skupić na tych partiach ciała, które będzie obejmować trening. Prawidłowo wykonana rozgrzewka, a po właściwym treningu rozciąganie, znacząco redukują ból mięśni, który pojawia się po ćwiczeniach.
Specjaliści wskazują, że dzięki dobrze wykonanej rozgrzewce maleje ryzyko kontuzji podczas cięższego treningu.

Rozgrzewka na pobudzenie organizmu

Codziennie fit rozgrzewka będzie działać podobnie do zimnego prysznica, który bierze się tuż po wstaniu z łóżka. Pobudzi układ nerwowy i oddechowy, przyspieszy metabolizm. Sprawdzi się również jako ćwiczenia wykonywane w ciągu dnia, by przerwać jego monotonię i zaktywizować organizm. Ćwiczenia, które rozruszają organizm po kilku godzinach siedzenia, to także forma rozgrzewki.

Ćwiczenia rozgrzewające

Do popularnych ćwiczeń rozgrzewających należą ruchy okrężne. Mogą objąć zasięgiem kilka sfer ciała. Najpierw, stojąc w rozkroku z rękami na biodrach, wykonuje się ruchy okrężne głowy. Później następuje zmiana pozycji i krążenia ramion oraz nadgarstków. Po nich będzie czas na ruchy okrężne bioder i każdej z nóg.
Do rozgrzewki zaliczyć można także krok odstawno-dostawny w miejscu i wykroki w miejscu. Ćwiczeniami rozgrzewającymi będą również pajacyki i podskoki oraz bieg w miejscu.
Aby się rozgrzać, można też robić skłony i przysiady.
Tak naprawdę lista ćwiczeń, które można uznać za rozgrzewkę nie jest zamknięta i każde lżejsze ćwiczenie fizyczne, które nie wymaga użycia dodatkowego sprzętu, można zaliczyć do ćwiczeń rozgrzewających. Wiele zależy od upodobań osoby ćwiczącej oraz od kondycji organizmu. Dla młodych ludzi bez obciążających chorób rozgrzewką będzie intensywny bieg w miejscu. Dla osób starszych wystarczające okażą się wymachy rąk lub trucht w miejscu.
Jeśli ktoś planuje trening na rowerze, powinien zrobić ćwiczenia rozgrzewające nóg. Przed pływaniem trzeba rozgrzać zarówno nogi, jak i ręce. Aerobik, czy tabata będę wymagać ogólnej rozgrzewki całego ciała.

Zbawienna moc codziennej fit rozgrzewki

Wbrew pozorom ograniczenie swojej aktywności fizycznej jedynie do krótkich ćwiczeń rozgrzewających może przynieść wymierne korzyści dla organizmu. Ćwiczenia w dowolnej formie, zwłaszcza dla osób, które pracują na siedząco albo w ogóle mają siedzący tryb życia, będą pożyteczne.
Do fizjologicznych korzyści, które płyną z ćwiczeń rozgrzewających zalicza się:

  • podniesienie temperatury ciała,
  • zmniejszenie sztywności stawów dzięki pobudzeniu produkcji płynu maziowego w ich obrębie,
  • pobudzenie układu hormonalnego (ćwiczenia fizyczne zwiększają produkcję serotoniny i dopaminy),
  • poprawa koncentracji poprzez pobudzenie pracy mózgu (aktywność fizyczna powoduje powstawanie nowych połączeń pomiędzy neuronami w hipokampie – obszarze mózgu związanym z zapamiętywaniem i uczeniem się).

Nawet krótki trening będzie lepszy od siedzenia w miejscu. A wyrobienie w sobie nawyku codziennej aktywności fizycznej na pewno zaprocentuje i będzie mieć znaczący wpływ na ogólny stan zdrowia.
Krótka rozgrzewka może być też dobrym wstępem do regularnych dłuższych treningów planowanych w przyszłości. Gdy organizm przyzwyczai się do codziennych ćwiczeń, jest duża szansa, że z czasem będziemy ćwiczeń intensywniej.

 

Fitness i sport
Jak trenować na utratę wagi: treningi i zasady żywienia dla zdrowej redukcji masy ciała

Trening na utratę wagi jest bez wątpienia jednym z najczęściej wykonywanych celów znacznej części osób, które chcą poprawić swoje zdrowie oraz wygląd zewnętrzny. Redukcja masy ciała jest zazwyczaj kojarzona z ćwiczeniami na siłowni oraz zmianami w diecie. W tym artykule omówimy zasady skutecznego treningu na utratę wagi oraz jakie zasady …

Fitness i sport
Jak utrzymać ciągłość treningów: motywacyjne strategie i pokonywanie stagnacji

Utrzymanie regularnych treningów to nie lada wyzwanie dla każdej osoby dążącej do zdrowego stylu życia oraz dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego. Często napotyka się na trudności natury motywacyjnej, które potrafią całkowicie uniemożliwić kontynuowanie regularnych ćwiczeń. Jak zatem utrzymać ciągłość treningów? Co zrobić, aby nie wpaść w stagnację i kontynuować postępy? …

Fitness i sport
Trening siłowy dla mężczyzn: budowanie masy mięśniowej, siły i energii

W dzisiejszych czasach coraz więcej mężczyzn decyduje się na regularną aktywność fizyczną we własnym zakresie, a szczególnie na ćwiczenia siłowe, które pozwalają na zwiększenie masy mięśniowej, siły i energii. Trening siłowy to idealna forma ćwiczeń dla mężczyzn, którzy chcą poprawić swoje zdrowie i wygląd zewnętrzny. W artykule omówimy, jakie są …