Jaka powinna być aplikacja do treningu interwałowego?

Fitness i sport

Trening interwałowy jest rodzajem ćwiczeń fizycznych, które są zalecane osobom, które chcą pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej oraz poprawić kondycję. Są to intensywne ćwiczenia, które wykonywane są w rundach(interwałach).

Jak powinien wyglądać trening interwałowy?

W trakcie treningu interwałowego brak jest przerw między ćwiczeniami a formą odpoczynku są lżejsze ćwiczenia(np. maszerowanie). Trening interwałowy zwykle składa się z kilku rund ćwiczeń powtarzanych po kilka razy w szybkim tempie. Po każdej rundzie należy wykonać lżejsze ćwiczenia. Jak zwykle każda aktywność fizyczna powinna być poprzedzona rozgrzewką, a zakończyć rozciąganiem. Trening interwałowy powinien odbywać się zgodnie z pewnymi zasadami jak:

 • niełączenie treningu interwałowego z treningiem cardio czy treningiem siłowym;
 • wykonywanie treningu interwałowego maksymalnie trzy razy w tygodniu;
 • przerwa między kolejnymi treningami interwałowymi powinna wynosić 48 godzin, aby mięśnie mogły się zregenerować;
 • trening interwałowy nie może być wykonywany na czczo(lekki posiłek powinien być zjedzony około 1,5 godziny przed treningiem);
 • ten rodzaj treningu nie powinien być łączony z dietą odchudzającą.

Trening interwałowy angażuje do ćwiczeń różne grupy mięśni. Systematyczne wykonywanie tego treningu z pełnym zaangażowaniem skutkuje  szczuplejszą i jędrniejszą sylwetką już po kilku treningach. Jednak dla trwałego efektu zaleca się wykonywanie treningu dwa razy w tygodniu. Ten rodzaj treningu zapewnia:

 • poprawę kondycji i wytrzymałości;
 • modelowanie mięśni brzucha, ud i pośladków(bez przesadnej rozbudowy);
 • w połączeniu ze zdrową dietą pozwala na redukcję masy w szybki i trwały sposób.

Dla kogo przeznaczony jest trening interwałowy?

Trening interwałowy mogą wykonywać osoby sprawne fizycznie i zdrowe. Przeciwwskazaniem do tego treningu są choroby serca, kłopoty z krążeniem czy choroby stawów. Osoby ze znaczną nadwagą najpierw powinny zrzucić część nadprogramowych kilogramów i poprawić wytrzymałość organizmu przed przystąpieniem do treningu interwałowego. Ten rodzaj treningu poleca się osobom chcącym zredukować wagę, ale także przyspieszyć przyrost tkanki mięśniowej. Ilość kalorii spalanych w trakcie treningu zależy od  jego zaplanowania i indywidualnych preferencji. Jednak przyjmuje się, że w czasie 30 minut treningu będzie to 300-400 kcal.

Trening interwałowy opiera się na zmiennej intensywności oraz dostosowaniu tempa, które dają efekt w postaci spalania tkanki tłuszczowej. Jedyną wadą tego rodzaju treningu jest potrzeba mierzenia czasu na stoperze. Dlatego też można wybrać odpowiednią aplikację, która wspomoże wykonywanie treningu interwałowego. Aplikacja do treningu interwałowego to wsparcie, które pozwala osiągnąć doskonałe rezultaty w krótkim czasie bez potrzeby rozpraszania  się telefonem podczas zajęć.

Jak korzystać z aplikacji do treningu interwałowego?

Aplikacja do treningu interwałowego powinna być przede wszystkim prosta w obsłudze, łatwo dostępna i pozwalająca na tworzenie własnych cykli interwałowych. Korzystając z aplikacji wystarczy ją uruchomić, aby rozpocząć cały zestaw ćwiczeń, które są sygnalizowane odpowiednimi dźwiękami po upływie czasu. Aplikacja informuje o fazie cyklu i jaka aktywność jest wykonywana. Do zalet wykorzystywanej aplikacji do treningu użytkownicy zaliczają głównie takie cechy jak:

 • prostota,
 • dostępność,
 • funkcjonalność,
 • brak odpłatności za korzystanie.

W aplikacji powinna istnieć możliwość tworzenia dowolnych cykli interwałowych, co jest uzależnione od uprawianego sportu czy trybu treningowego danej osoby. Aplikacja jest pomocą, gdyż pozwala na przestrzeganie systematyczności oraz pilnuje odpowiednich przerw. Aplikacje do treningu interwałowego zapewniają urozmaicony i zdyscyplinowany trening. Aplikacja może także pomóc w analizie wyników i ustaleniu celów do osiągnięcia.

Fitness i sport
Płaski brzuch? Osiągnij efekt dzięki domowym treningom

Płaski i estetycznie wyrzeźbiony brzuch to marzenie wielu osób. Niestety jest to jedno z tych miejsc na ciele, które jeśli chodzi o spalanie tłuszczu jest często problematyczne. Chcesz mieć piękny brzuch, ale nie masz czasu lub ochoty na ćwiczenia w klubie fitness lub na siłowni? Pamiętaj, że dobry trening w …

Fitness i sport
Jakie ćwiczenia spalają najwięcej kalorii?

Zazwyczaj z nadejściem letniego okresu zaczynamy szukać sposobu na utratę nadprogramowych kalorii oraz wymodelowanie sylwetki w taki sposób, aby bez kompleksów pojawić się na plaży. Jednakże trzeba wziąć pod uwagę fakt, że ćwiczenia spalające najwięcej kalorii wymagają dobrej kondycji. Jednakże, kiedy zależy nam na spadku wagi powinniśmy włączyć do wykonywanych …

Fitness i sport
Jak wybrać odpowiednią muzykę do aerobiku?

Aerobik to intensywny trening tlenowy, który opiera się na dynamicznych ćwiczeniach ruchowych i siłowych, który zwykle jest uzupełniany o sesje rozciągające. Najczęściej jest on wykonywany w rytm muzyki, która tym samym narzuca dynamikę całego treningu. Najważniejsze jest, że ten rodzaj ćwiczeń angażuje do pracy całe ciało, a jednocześnie poprawia funkcjonowanie …