Ćwiczenia na mięśnie brzucha

Fitness i sport

Idealnie wyrzeźbiony brzuch to dopełnienie posągowej sylwetki każdego trenującego i marzenie niezliczonej liczby mężczyzn oraz kobiet. Wymaga on niestety poświęcenia czasu na trening, a także poświęcenia słodyczy na rzecz zbilansowanej diety oraz przede wszystkim systematyczności. Oto kilka gotowych planów treningowych na mięśnie brzucha.

Brzuch być może nie jest najbardziej wymagającą partią do ćwiczenia, jednak widoczne rezultaty mogą pozostać nieuchwytne. Dzieje sie tak dlatego, że efekty nawet świetnego treningu mogą niestety zostać zaprzepaszczone poprzez złe nawyki żywieniowe lub zbyt duży poziom tkanki tłuszczowej.

Skupiając się na mięśniach brzucha, nie wystarczy wykonać jedynie odpowiedniego treningu. Wymaga to poświęcenia, jeśli chodzi o dietę oraz treningi cardio, które pomogą stać się szczuplejszym.

Nie każdy trenując zaczyna z tego samego poziomu, nie każdy również ma takie same cele, jeśli chodzi o mięśnie brzucha. Byłoby więc w takim przypadku niestosowne używanie jednego zestawu ćwiczeń. Dopasowując trening do swoich celów, znacznie szybciej osiągnąć można sukces. Poniżej znajdują się gotowe zestawy ćwiczeń, które pomogą ćwiczyć nasze słabe strony i grubość mięśni, niezależnie od poziomu wytrenowania.

Trening brzucha w domu plan

Sport – trening brzucha dla początkujących

Jest to trening wprowadzający dla nieobeznanych lub niewytrenowanych. Zakłada on ćwiczenia o średniej oraz niskiej intensywności, 2 do 3 razy w tygodniu. Liczba powtórzeń oscyluje w granicach 15, a naczelną zasadą jest wykonywanie ćwiczenia do momentu, w który czujemy zbliżające się załamanie, które objawia się wyraźnym pieczeniem mięśni.

W tego rodzaju treningu wykorzystywane są podstawowe ćwiczenia, które opierają się na ciężarze własnym ciała.

Plan treningowy dla początkujących:

 • Unoszenie nóg wraz tułowiem do góry 2 x 15
 • Brzuszki (tradycyjne) 2 x 15
 • Brzuszki skośne (dotykanie lewym łokciem do prawego kolana i odwrotnie) 2 x 15

Trening górnej partii brzucha

Organizm ludzki naturalnie dąży do zachowania odpowiednich proporcji w ciele, czasem jednak może zdarzyć się tak, że górne partie będą słabiej rozwinięte od dolnych.

Trening górnej części mięśni prostych może być również wykonywany po to, aby maksymalnie skoncentrować się na danych rejonach, po czym z kolei przechodzi się do treningu na dolną partię. Zalecany czas trwania takiego programu to maksymalnie 4 tygodnie, może być również przeplatany z treningiem na dolne partie brzucha.

 • Plan treningowy:
   • Allahy w pozycji stojącej 4 x 10
   • Brzuszki na maszynie 4 x 12
   • Brzuszki na ławce (skos w dół) 3 x 15
   • Brzuszki na piłce 3 x 20

  Trening dolnych partii brzucha

  Tak jak zostało już wspomniane wyżej, trening dolnych partii brzucha można stosować również zamiennie z treningiem na górne partie, albo wykonywać tylko ten trening przez okres 4-6 tygodni. Jeśli dolne partie są słabsze, można również rozważyć trenowanie dolnych i górnych partii w stosunku 2:1.

 • Plan treningowy:
   • Unoszenie nóg w zwisie na drążku z obciążeniem 4 x 10
   • Unoszenie nóg wraz tułowiem do góry 4 x 12
   • Unoszenie nóg w leżeniu na ławce (skos w dół) 3 x 15
   • Naprzemienne unoszenie wyprostowanych nóg (scissor kick) 3 x 60 sekund

  Trening mięśni skośnych i poprzecznych brzucha

  Jest to plan treningowy przeznaczony szczególnie dla mężczyzn. Nie tylko bowiem mięsnie proste odpowiadają za estetykę zadbanego brzucha, mięśnie poprzeczne natomiast stanowią boczne dopełnienie kaloryfera, a mięśnie skośne odpowiadają za męską, specyficzną rzeźbę w okolicach podbrzusza.

  Partie tych mięśni są ściśle związane z mięśniami prostymi i praktycznie zawsze z nimi współpracują, należy więc tak dobierać obciążenie, by móc wykonać o 2-4 powtórzenia więcej, niż w przypadku ćwiczeń tylko na mięśnie proste.

  Mięśnie skośne można włączyć do treningu górnej, dolnej części brzucha lub poświęcić im osobny trening.

  Plan treningowy:

    • Ściąganie rączki uchwytu górnego stojąc bokiem 4 x 12
    • Ściąganie rączki uchwytu górnego na skos 4 x 15
    • Brzuszki skośne – dotykanie lewym łokciem do prawego kolana i odwrotnie bez zatrzymania 4 x 60 sekund
Fitness i sport
Jak trenować na utratę wagi: treningi i zasady żywienia dla zdrowej redukcji masy ciała

Trening na utratę wagi jest bez wątpienia jednym z najczęściej wykonywanych celów znacznej części osób, które chcą poprawić swoje zdrowie oraz wygląd zewnętrzny. Redukcja masy ciała jest zazwyczaj kojarzona z ćwiczeniami na siłowni oraz zmianami w diecie. W tym artykule omówimy zasady skutecznego treningu na utratę wagi oraz jakie zasady …

Fitness i sport
Jak utrzymać ciągłość treningów: motywacyjne strategie i pokonywanie stagnacji

Utrzymanie regularnych treningów to nie lada wyzwanie dla każdej osoby dążącej do zdrowego stylu życia oraz dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego. Często napotyka się na trudności natury motywacyjnej, które potrafią całkowicie uniemożliwić kontynuowanie regularnych ćwiczeń. Jak zatem utrzymać ciągłość treningów? Co zrobić, aby nie wpaść w stagnację i kontynuować postępy? …

Fitness i sport
Trening siłowy dla mężczyzn: budowanie masy mięśniowej, siły i energii

W dzisiejszych czasach coraz więcej mężczyzn decyduje się na regularną aktywność fizyczną we własnym zakresie, a szczególnie na ćwiczenia siłowe, które pozwalają na zwiększenie masy mięśniowej, siły i energii. Trening siłowy to idealna forma ćwiczeń dla mężczyzn, którzy chcą poprawić swoje zdrowie i wygląd zewnętrzny. W artykule omówimy, jakie są …