Ćwiczenia na mięśnie brzucha

Fitness i sport

Idealnie wyrzeźbiony brzuch to dopełnienie posągowej sylwetki każdego trenującego i marzenie niezliczonej liczby mężczyzn oraz kobiet. Wymaga on niestety poświęcenia czasu na trening, a także poświęcenia słodyczy na rzecz zbilansowanej diety oraz przede wszystkim systematyczności. Oto kilka gotowych planów treningowych na mięśnie brzucha.

Brzuch być może nie jest najbardziej wymagającą partią do ćwiczenia, jednak widoczne rezultaty mogą pozostać nieuchwytne. Dzieje sie tak dlatego, że efekty nawet świetnego treningu mogą niestety zostać zaprzepaszczone poprzez złe nawyki żywieniowe lub zbyt duży poziom tkanki tłuszczowej.

Skupiając się na mięśniach brzucha, nie wystarczy wykonać jedynie odpowiedniego treningu. Wymaga to poświęcenia, jeśli chodzi o dietę oraz treningi cardio, które pomogą stać się szczuplejszym.

Nie każdy trenując zaczyna z tego samego poziomu, nie każdy również ma takie same cele, jeśli chodzi o mięśnie brzucha. Byłoby więc w takim przypadku niestosowne używanie jednego zestawu ćwiczeń. Dopasowując trening do swoich celów, znacznie szybciej osiągnąć można sukces. Poniżej znajdują się gotowe zestawy ćwiczeń, które pomogą ćwiczyć nasze słabe strony i grubość mięśni, niezależnie od poziomu wytrenowania.

Trening brzucha w domu plan

Sport – trening brzucha dla początkujących

Jest to trening wprowadzający dla nieobeznanych lub niewytrenowanych. Zakłada on ćwiczenia o średniej oraz niskiej intensywności, 2 do 3 razy w tygodniu. Liczba powtórzeń oscyluje w granicach 15, a naczelną zasadą jest wykonywanie ćwiczenia do momentu, w który czujemy zbliżające się załamanie, które objawia się wyraźnym pieczeniem mięśni.

W tego rodzaju treningu wykorzystywane są podstawowe ćwiczenia, które opierają się na ciężarze własnym ciała.

Plan treningowy dla początkujących:

  • Unoszenie nóg wraz tułowiem do góry 2 x 15
  • Brzuszki (tradycyjne) 2 x 15
  • Brzuszki skośne (dotykanie lewym łokciem do prawego kolana i odwrotnie) 2 x 15

Trening górnej partii brzucha

Organizm ludzki naturalnie dąży do zachowania odpowiednich proporcji w ciele, czasem jednak może zdarzyć się tak, że górne partie będą słabiej rozwinięte od dolnych.

Trening górnej części mięśni prostych może być również wykonywany po to, aby maksymalnie skoncentrować się na danych rejonach, po czym z kolei przechodzi się do treningu na dolną partię. Zalecany czas trwania takiego programu to maksymalnie 4 tygodnie, może być również przeplatany z treningiem na dolne partie brzucha.

  • Plan treningowy:
      • Allahy w pozycji stojącej 4 x 10
      • Brzuszki na maszynie 4 x 12
      • Brzuszki na ławce (skos w dół) 3 x 15
      • Brzuszki na piłce 3 x 20

    Trening dolnych partii brzucha

    Tak jak zostało już wspomniane wyżej, trening dolnych partii brzucha można stosować również zamiennie z treningiem na górne partie, albo wykonywać tylko ten trening przez okres 4-6 tygodni. Jeśli dolne partie są słabsze, można również rozważyć trenowanie dolnych i górnych partii w stosunku 2:1.

  • Plan treningowy:
      • Unoszenie nóg w zwisie na drążku z obciążeniem 4 x 10
      • Unoszenie nóg wraz tułowiem do góry 4 x 12
      • Unoszenie nóg w leżeniu na ławce (skos w dół) 3 x 15
      • Naprzemienne unoszenie wyprostowanych nóg (scissor kick) 3 x 60 sekund

    Trening mięśni skośnych i poprzecznych brzucha

    Jest to plan treningowy przeznaczony szczególnie dla mężczyzn. Nie tylko bowiem mięsnie proste odpowiadają za estetykę zadbanego brzucha, mięśnie poprzeczne natomiast stanowią boczne dopełnienie kaloryfera, a mięśnie skośne odpowiadają za męską, specyficzną rzeźbę w okolicach podbrzusza.

    Partie tych mięśni są ściśle związane z mięśniami prostymi i praktycznie zawsze z nimi współpracują, należy więc tak dobierać obciążenie, by móc wykonać o 2-4 powtórzenia więcej, niż w przypadku ćwiczeń tylko na mięśnie proste.

    Mięśnie skośne można włączyć do treningu górnej, dolnej części brzucha lub poświęcić im osobny trening.

    Plan treningowy:

        • Ściąganie rączki uchwytu górnego stojąc bokiem 4 x 12
        • Ściąganie rączki uchwytu górnego na skos 4 x 15
        • Brzuszki skośne – dotykanie lewym łokciem do prawego kolana i odwrotnie bez zatrzymania 4 x 60 sekund
Fitness i sport
Mięśnie core: Jak je trenować dla zdrowia i stabilności?

Mięśnie core, choć często niedoceniane, odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu stabilności i wsparcia dla naszego ciała. To właśnie te głębokie mięśnie odpowiadają za prawidłową postawę, równowagę oraz ochronę kręgosłupa i narządów wewnętrznych. Silny rdzeń nie tylko poprawia wydajność sportową, ale także znacząco wpływa na codzienną funkcjonalność, co czyni ich trening …

Fitness i sport
Bieganie na bieżni: zalety, wady i wskazówki treningowe

Bieganie na bieżni zyskuje coraz większą popularność wśród osób, które pragną zadbać o swoją kondycję i zdrowie. Ta forma aktywności fizycznej jest idealna dla tych, którzy chcą ćwiczyć w komfortowych warunkach, niezależnie od pogody za oknem. Co więcej, bieżnia pozwala na precyzyjne dostosowanie intensywności treningu, co czyni ją atrakcyjną zarówno …

Fitness i sport
Pompki na kolanach – technika, efekty i korzyści dla kobiet

Pompki na kolanach to doskonały sposób na rozpoczęcie przygody z treningiem siłowym, zwłaszcza dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki w świecie fitnessu. Są one łatwiejszą wersją klasycznych pompek, co czyni je idealnym wyborem dla początkujących, a jednocześnie oferują szereg korzyści zdrowotnych. Regularne wykonywanie tego ćwiczenia nie tylko wzmacnia mięśnie …