Jak ćwiczyć pośladki?

Fitness i sport

Wiele kobiet marzy o tym, by ich pośladki były jędrne i odpowiednio uniesione. Efektem “ubocznym” ćwiczeń jest redukcja cellulitu i ujędrnienie ciała. Ćwiczenia na uniesienie pośladków pomagają spalać kalorie i budować mięśnie. Część z nich można z powodzeniem wykonywać w domu.

Ćwiczenia na pośladki mają za zadanie ujędrnić i podnieść pupę. Dodatkowo ujędrniają i wysmuklają uda, pomagając zniwelować cellulit. Ćwiczenia pomagają także w redukcji wagi. Usprawniają krążenie limfy w organizmie, tym samym dotleniając każdą komórkę ciała. Dzięki regularnym ćwiczeniom możemy spalić tkankę tłuszczową.

Zasady ćwiczeń na pośladki

Główną zasadą ćwiczeń na pośladki jest regularność i systematyczność. Aby ćwiczenia na uniesienie pośladków były skuteczne muszą być sumiennie wykonywane. Niewiele da, jeśli trening na pośladki przeprowadzi się raz w miesiącu, przy niskiej aktywności, wówczas nie zauważymy żadnego efektu.

Ćwiczenia na jędrne pośladki muszą angażować wszystkie partie mięśniowe: małe, średnie i wielkie. Najlepiej aktywować je poprzez trening siłowy lub poprzez trening wykorzystujący własną masę ciała. Druga opcja to świetna propozycja dla osób początkujących. Najlepiej ćwiczyć 2-3 razy w tygodniu, pamiętając by pomiędzy kolejnymi dniami treningowymi robić przerwy. Mięśnie pośladków muszą mieć czas na regenerację i odpoczynek.

Przykłady ćwiczeń na uniesienie pośladków

Poniżej prezentujemy przykładowe ćwiczenia na pośladki. Ich wykonywanie pozwoli je ujędrnić.

Przysiady sumo

Stań w szerokim rozkroku i zrób przysiad. Przenieś ciężar ciała na lewą nogę, a prawą powoli unieś na wysokość talii. Biodra wypchnij do przodu. Wytrzymaj chwilę i powoli zejdź do przysiadu. Powtórz 15 razy i zmień nogę.

Wykroki boczne

Stań prosto, aby ćwiczenie było bardziej efektywne w ręku trzymaj hantle lub butelki z wodą. Zrób wykrok w prawo – udo prawej nogi ma być ułożone równolegle do podłoża. Lewą nogę wyprostuj w kolanie i rozciągnij mięśnie ud oraz łydek. Wróć do pozycji startowej, a następnie zrób wykrok w drugą stronę. Powtórz 15 razy na każdą stronę.

Unoszenie bioder

Połóż się na plecach na macie. Ręce trzymaj luźno wzdłuż tułowia. Nogi ugnij w kolanach i biodrach. Unieś biodra najwyżej, jak tylko Ci się uda. Napnij mocno mięśnie pośladków. Zatrzymaj ruch na kilkanaście sekund, po czym wróć do pozycji startowej. Odpocznij sekundę, by po chwili znów unieść biodra.
Zrób 3 serie po 15 powtórzeń.

Wykopy w tył na stojąco

Stań i unieś prawą nogę, ręce wyciągnij przed siebie, dłonie zaciśnij w piąstki. Powoli prostuj prawą nogę i przenoś ją do tyłu najwyżej, jak potrafisz. Wytrzymaj chwilę i przyciągnij nogę do klatki piersiowej. Powtórz 7-10 razy.

Wykopy w tył na czworaka

Zrób klęk podparty. Lewe kolano przyciągnij do siebie. Plecy zaokrąglone. Patrz na kolano. Powoli przenoś lewą nogę w tył najwyżej jak potrafisz, zachowując kąt prosty między udem i podudziem. Wytrzymaj i przyciągnij nogę do klatki piersiowej. Powtórz 15-20 razy i zmień nogę.

Wyskoki z przysiadu

Stań w lekkim rozkroku, w celu zwiększenie efektywności ćwiczenia użyj hantli. Biodra wypchnij do tyłu, zrób przysiad – uda muszą być równolegle do podłoża. W takiej pozycji zatrzymaj się na kilka sekund, po czym wyskocz najwyżej jak potrafisz. Wyląduj na lekko ugiętych nogach.

Oprócz wyżej opisanych ćwiczeń, warto do treningu na pośladki włączyć dodatkową aktywność. Na pośladki świetnie wpływa jazda na rowerze, pływanie oraz bieganie. Pośladki możemy ujędrniać podczas codziennych czynności. Dobrym sposobem jest chodzenie po schodach, a także w szpilkach. Pamiętajmy, że trening to jedno, równie ważna jest dieta. Bez odpowiedniego odżywiania nie będziemy w stanie zadbać o jędrne i smukłe ciało. Aby schudnąć należy spożywać mniej kalorii niż wynosi nasze zapotrzebowanie kaloryczne.

Fitness i sport
Ćwiczenia na zwyrodnienie kolan

Zwyrodnienie kolan jest jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Zwyrodnienie stawu kolanowego, inaczej gonartroza, coraz częściej odtyka ludzi młodych. Upatrywane dotychczas w starzeniu się schorzenie stało się w ostatnim czasie domeną ludzi młodych. Czym jest zwyrodnienie kolan. Zwyrodnienie kolan objawia się dotkliwym bólem odczuwanym podczas ruchu lub stania. Może też …

Fitness i sport
Jak wzmocnić mięśnie brzucha?

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni marzą o tym, by mieć płaski i wyrzeźbiony brzuch. Wyćwiczenie mięśni brzucha wzbudza największą determinację, gdyż zarysowane mięśnie na brzuchu kojarzą się z wysportowaną i8 zgrabną sylwetką. To partia mięśni, którą najtrudniej wyćwiczyć. Jednak nie jest to niemożliwe. Jak ćwiczyć, by wzmocnić mięśnie brzucha? Mięśnie …

Fitness i sport
Jak ćwiczyć w domu? Trening dla początkujących

Postanowiłaś coś zmienić w swoim życiu i znalazłaś motywację, by zadbać o swoje ciało – zgubić zbędne kilogramy i wysmuklić sylwetkę. Masz jednak obawy czy poradzisz sobie na siłowni. Chciałabyś zacząć ćwiczyć w domu, ale nie wiesz, jakie ćwiczenia będą najlepsze na początek. Oto plan treningu dla początkujących w domu. …