Jak ćwiczyć pośladki?

Fitness i sport

Wiele kobiet marzy o tym, by ich pośladki były jędrne i odpowiednio uniesione. Efektem “ubocznym” ćwiczeń jest redukcja cellulitu i ujędrnienie ciała. Ćwiczenia na uniesienie pośladków pomagają spalać kalorie i budować mięśnie. Część z nich można z powodzeniem wykonywać w domu.

Ćwiczenia na pośladki mają za zadanie ujędrnić i podnieść pupę. Dodatkowo ujędrniają i wysmuklają uda, pomagając zniwelować cellulit. Ćwiczenia pomagają także w redukcji wagi. Usprawniają krążenie limfy w organizmie, tym samym dotleniając każdą komórkę ciała. Dzięki regularnym ćwiczeniom możemy spalić tkankę tłuszczową.

Zasady ćwiczeń na pośladki

Główną zasadą ćwiczeń na pośladki jest regularność i systematyczność. Aby ćwiczenia na uniesienie pośladków były skuteczne muszą być sumiennie wykonywane. Niewiele da, jeśli trening na pośladki przeprowadzi się raz w miesiącu, przy niskiej aktywności, wówczas nie zauważymy żadnego efektu.

Ćwiczenia na jędrne pośladki muszą angażować wszystkie partie mięśniowe: małe, średnie i wielkie. Najlepiej aktywować je poprzez trening siłowy lub poprzez trening wykorzystujący własną masę ciała. Druga opcja to świetna propozycja dla osób początkujących. Najlepiej ćwiczyć 2-3 razy w tygodniu, pamiętając by pomiędzy kolejnymi dniami treningowymi robić przerwy. Mięśnie pośladków muszą mieć czas na regenerację i odpoczynek.

Przykłady ćwiczeń na uniesienie pośladków

Poniżej prezentujemy przykładowe ćwiczenia na pośladki. Ich wykonywanie pozwoli je ujędrnić.

Przysiady sumo

Stań w szerokim rozkroku i zrób przysiad. Przenieś ciężar ciała na lewą nogę, a prawą powoli unieś na wysokość talii. Biodra wypchnij do przodu. Wytrzymaj chwilę i powoli zejdź do przysiadu. Powtórz 15 razy i zmień nogę.

Wykroki boczne

Stań prosto, aby ćwiczenie było bardziej efektywne w ręku trzymaj hantle lub butelki z wodą. Zrób wykrok w prawo – udo prawej nogi ma być ułożone równolegle do podłoża. Lewą nogę wyprostuj w kolanie i rozciągnij mięśnie ud oraz łydek. Wróć do pozycji startowej, a następnie zrób wykrok w drugą stronę. Powtórz 15 razy na każdą stronę.

Unoszenie bioder

Połóż się na plecach na macie. Ręce trzymaj luźno wzdłuż tułowia. Nogi ugnij w kolanach i biodrach. Unieś biodra najwyżej, jak tylko Ci się uda. Napnij mocno mięśnie pośladków. Zatrzymaj ruch na kilkanaście sekund, po czym wróć do pozycji startowej. Odpocznij sekundę, by po chwili znów unieść biodra.
Zrób 3 serie po 15 powtórzeń.

Wykopy w tył na stojąco

Stań i unieś prawą nogę, ręce wyciągnij przed siebie, dłonie zaciśnij w piąstki. Powoli prostuj prawą nogę i przenoś ją do tyłu najwyżej, jak potrafisz. Wytrzymaj chwilę i przyciągnij nogę do klatki piersiowej. Powtórz 7-10 razy.

Wykopy w tył na czworaka

Zrób klęk podparty. Lewe kolano przyciągnij do siebie. Plecy zaokrąglone. Patrz na kolano. Powoli przenoś lewą nogę w tył najwyżej jak potrafisz, zachowując kąt prosty między udem i podudziem. Wytrzymaj i przyciągnij nogę do klatki piersiowej. Powtórz 15-20 razy i zmień nogę.

Wyskoki z przysiadu

Stań w lekkim rozkroku, w celu zwiększenie efektywności ćwiczenia użyj hantli. Biodra wypchnij do tyłu, zrób przysiad – uda muszą być równolegle do podłoża. W takiej pozycji zatrzymaj się na kilka sekund, po czym wyskocz najwyżej jak potrafisz. Wyląduj na lekko ugiętych nogach.

Oprócz wyżej opisanych ćwiczeń, warto do treningu na pośladki włączyć dodatkową aktywność. Na pośladki świetnie wpływa jazda na rowerze, pływanie oraz bieganie. Pośladki możemy ujędrniać podczas codziennych czynności. Dobrym sposobem jest chodzenie po schodach, a także w szpilkach. Pamiętajmy, że trening to jedno, równie ważna jest dieta. Bez odpowiedniego odżywiania nie będziemy w stanie zadbać o jędrne i smukłe ciało. Aby schudnąć należy spożywać mniej kalorii niż wynosi nasze zapotrzebowanie kaloryczne.

Fitness i sport
Jak trenować na utratę wagi: treningi i zasady żywienia dla zdrowej redukcji masy ciała

Trening na utratę wagi jest bez wątpienia jednym z najczęściej wykonywanych celów znacznej części osób, które chcą poprawić swoje zdrowie oraz wygląd zewnętrzny. Redukcja masy ciała jest zazwyczaj kojarzona z ćwiczeniami na siłowni oraz zmianami w diecie. W tym artykule omówimy zasady skutecznego treningu na utratę wagi oraz jakie zasady …

Fitness i sport
Jak utrzymać ciągłość treningów: motywacyjne strategie i pokonywanie stagnacji

Utrzymanie regularnych treningów to nie lada wyzwanie dla każdej osoby dążącej do zdrowego stylu życia oraz dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego. Często napotyka się na trudności natury motywacyjnej, które potrafią całkowicie uniemożliwić kontynuowanie regularnych ćwiczeń. Jak zatem utrzymać ciągłość treningów? Co zrobić, aby nie wpaść w stagnację i kontynuować postępy? …

Fitness i sport
Trening siłowy dla mężczyzn: budowanie masy mięśniowej, siły i energii

W dzisiejszych czasach coraz więcej mężczyzn decyduje się na regularną aktywność fizyczną we własnym zakresie, a szczególnie na ćwiczenia siłowe, które pozwalają na zwiększenie masy mięśniowej, siły i energii. Trening siłowy to idealna forma ćwiczeń dla mężczyzn, którzy chcą poprawić swoje zdrowie i wygląd zewnętrzny. W artykule omówimy, jakie są …