Ćwiczenia na zwyrodnienie kolan

Fitness i sport

Zwyrodnienie kolan jest jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Zwyrodnienie stawu kolanowego, inaczej gonartroza, coraz częściej odtyka ludzi młodych. Upatrywane dotychczas w starzeniu się schorzenie stało się w ostatnim czasie domeną ludzi młodych.

Czym jest zwyrodnienie kolan.

Zwyrodnienie kolan objawia się dotkliwym bólem odczuwanym podczas ruchu lub stania. Może też powodować sztywnienie i obrzęk w okolicy kolana. W wyniku zaniku chrząstki stawowej w kolanie ruch stawu przestaje być płynny i pojawiają się dolegliwości fizyczne.
Przyczyn takiego stanu należy upatrywać między innymi w urazach, ale także – coraz częściej – w otyłości i siedzącym trybie życia. Brak ruchu i zła dieta przyczyniają się do występowania większości chorób. Tym bardziej warto zadbać o właściwy tryb życia.
Ćwiczenia na zwyrodnienie kolan pozwalają zahamować rozwój schorzenia i podnieść jakość życia osób dotkniętych bólem stawów. Zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju gonartrozy, ruch może okazać się zbawienny.

Ćwiczenia na zwyrodnienie stawów kolanowych.

Lekarze zalecają dwa rodzaje aktywności fizycznej, którą powinny wykonywać osoby ze zwyrodnieniem kolan. Po pierwsze będą to ćwiczenia spalające tkankę tłuszczową, bo bardzo często zwyrodnienie łączy się z nadwagą pacjenta. Po drugie zaś ćwiczenia na zwyrodnienie kolan będą obejmować aktywność poprawiającą elastyczność stawów kolanowych.

Jednym z ćwiczeń wzmacniających kolano jest rozciąganie mięśnia czworogłowego uda. Polega na tym, by ugiąć nogę w kolanie i przyciągnąć piętę do pośladka na kilkanaście sekund. Czynność należy powtarzać kilkukrotnie dla każdej kończyny.
Dobrym sposobem na aktywizację mięśni ud będzie napinanie ich podczas siedzenia. Należy usiąść wygodnie, ale prosto, na krześle i prostować naprzemiennie nogi na kilka sekund. Podczas wyprostu trzeba starać się napiąć mięśnie uda. Ćwiczenie można powtarzać kilka razy.
Dla wzmocnienia tylnych mięśni nóg, można także stanąć w lekkim rozkroku, oprzeć ręce o stół i wspinać się na palce. Napinanie mięśni pojawiające się przy tej czynności należy powtórzyć 10-15 razy.

Kolejne ćwiczenie wykonywanie jest w pozycji leżącej. Należy podeprzeć się na łokciach i jedną nogę zgiąć w kolanie. Trzeba mocno postawić jedną stopę na ziemi – będzie, wraz z dłońmi służyć do stabilizacji. Drugą nogę unosimy do góry najwyżej jak to jest możliwe – w zależności od sprawności fizycznej, może być to krótki ruch. Ważne, by starać się unosić nogę aż znajdzie się na wysokości głowy.
W rehabilitacji dysfunkcji stawu kolanowego wysokie efekty przynoszą również ćwiczenia z niewielką piłką. W pierwszym z nich podczas leżenia należy umieścić piłkę pod kolanem i wciskać ją w podłoże, napinając mięśnie. Można również umieścić piłkę pomiędzy kolanami zgiętych nóg (w pozycji leżącej lub siedzącej) i ściskać ją przez 5-10 sekund.

Ćwiczenia poprawiające kondycję kolan.

Aby zmniejszyć skutki zwyrodnienia stawu kolanowego i zaradzić dokuczliwemu bólowi zaleca się także ogólny ruch – jeśli tylko to możliwe – na powietrzu:

  • nordic walking
  • spacer
  • spokojna jazda na rowerze

Bardzo pomocne okażą się również ćwiczenia na basenie: pływanie, aerobic w wodzie. Podczas pływania stawy są całkowicie odciążone i łatwiej się regenerują, szczególnie po urazie lub zabiegu ortopedycznym.

Jakich ćwiczeń unikać przy zwyrodnieniu kolan?

Przy chorobie stawów kolanowych należy unikać ćwiczeń, które polegają na wyskokach, podskokach – każda nagła zmiana pozycji stawu może przyczynić się do powstania mikrourazów.
Każdorazowo, nie tylko do ćwiczeń fizycznych, należy zadbać o odpowiednie obuwie, które nie zniekształci ruchu oraz nie będzie dodatkowo obciążać stawów.
Postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz środków zaradczych są konieczne, by zatrzymać postęp choroby. W każdym wypadku swoje dolegliwości należy skonsultować z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie.

 

Fitness i sport
Rolowanie ud: skuteczne techniki, korzyści i przeciwwskazania

Rolowanie ud to technika, która zdobywa coraz większą popularność wśród osób dbających o kondycję fizyczną. Polega ona na automasażu mięśni, co przyczynia się do ich rozluźnienia oraz poprawy ogólnego stanu układu ruchu. To nie tylko prosta i bezpieczna metoda, ale także niezwykle skuteczny sposób na zwiększenie elastyczności oraz przyspieszenie regeneracji …

Fitness i sport
Jak robić pompki? Przewodnik dla początkujących i zaawansowanych

Pompki to jedno z najbardziej uniwersalnych i efektywnych ćwiczeń, które można wykonywać niemal wszędzie, bez potrzeby posiadania specjalistycznego sprzętu. Choć wydają się proste, ich prawidłowe wykonanie wymaga znajomości techniki oraz zrozumienia, jak angażują różne grupy mięśniowe. Od klasycznych pompek po bardziej zaawansowane warianty, takie jak pompki diamentowe czy eksplozywne, każdy …

Confident woman lifting weights in a modern gym, showcasing strength and fitness.
Fitness i sport
Kreatyna dla biegaczy – korzyści, dawkowanie i skutki uboczne

Kreatyna, znana przede wszystkim jako suplement dla kulturystów, zyskuje coraz większe uznanie wśród biegaczy. Choć jej główne zastosowanie koncentruje się na wspieraniu siły i masy mięśniowej, badania sugerują, że może również znacząco poprawić wyniki biegowe. Odpowiednia suplementacja kreatyną może zwiększyć wytrzymałość, przyspieszyć regenerację po treningu oraz wspierać adaptację do intensywnych …