Jaka powinna być aplikacja do treningu interwałowego?

Fitness i sport

Trening interwałowy jest rodzajem ćwiczeń fizycznych, które są zalecane osobom, które chcą pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej oraz poprawić kondycję. Są to intensywne ćwiczenia, które wykonywane są w rundach(interwałach).

Jak powinien wyglądać trening interwałowy?

W trakcie treningu interwałowego brak jest przerw między ćwiczeniami a formą odpoczynku są lżejsze ćwiczenia(np. maszerowanie). Trening interwałowy zwykle składa się z kilku rund ćwiczeń powtarzanych po kilka razy w szybkim tempie. Po każdej rundzie należy wykonać lżejsze ćwiczenia. Jak zwykle każda aktywność fizyczna powinna być poprzedzona rozgrzewką, a zakończyć rozciąganiem. Trening interwałowy powinien odbywać się zgodnie z pewnymi zasadami jak:

  • niełączenie treningu interwałowego z treningiem cardio czy treningiem siłowym;
  • wykonywanie treningu interwałowego maksymalnie trzy razy w tygodniu;
  • przerwa między kolejnymi treningami interwałowymi powinna wynosić 48 godzin, aby mięśnie mogły się zregenerować;
  • trening interwałowy nie może być wykonywany na czczo(lekki posiłek powinien być zjedzony około 1,5 godziny przed treningiem);
  • ten rodzaj treningu nie powinien być łączony z dietą odchudzającą.

Trening interwałowy angażuje do ćwiczeń różne grupy mięśni. Systematyczne wykonywanie tego treningu z pełnym zaangażowaniem skutkuje  szczuplejszą i jędrniejszą sylwetką już po kilku treningach. Jednak dla trwałego efektu zaleca się wykonywanie treningu dwa razy w tygodniu. Ten rodzaj treningu zapewnia:

  • poprawę kondycji i wytrzymałości;
  • modelowanie mięśni brzucha, ud i pośladków(bez przesadnej rozbudowy);
  • w połączeniu ze zdrową dietą pozwala na redukcję masy w szybki i trwały sposób.

Dla kogo przeznaczony jest trening interwałowy?

Trening interwałowy mogą wykonywać osoby sprawne fizycznie i zdrowe. Przeciwwskazaniem do tego treningu są choroby serca, kłopoty z krążeniem czy choroby stawów. Osoby ze znaczną nadwagą najpierw powinny zrzucić część nadprogramowych kilogramów i poprawić wytrzymałość organizmu przed przystąpieniem do treningu interwałowego. Ten rodzaj treningu poleca się osobom chcącym zredukować wagę, ale także przyspieszyć przyrost tkanki mięśniowej. Ilość kalorii spalanych w trakcie treningu zależy od  jego zaplanowania i indywidualnych preferencji. Jednak przyjmuje się, że w czasie 30 minut treningu będzie to 300-400 kcal.

Trening interwałowy opiera się na zmiennej intensywności oraz dostosowaniu tempa, które dają efekt w postaci spalania tkanki tłuszczowej. Jedyną wadą tego rodzaju treningu jest potrzeba mierzenia czasu na stoperze. Dlatego też można wybrać odpowiednią aplikację, która wspomoże wykonywanie treningu interwałowego. Aplikacja do treningu interwałowego to wsparcie, które pozwala osiągnąć doskonałe rezultaty w krótkim czasie bez potrzeby rozpraszania  się telefonem podczas zajęć.

Jak korzystać z aplikacji do treningu interwałowego?

Aplikacja do treningu interwałowego powinna być przede wszystkim prosta w obsłudze, łatwo dostępna i pozwalająca na tworzenie własnych cykli interwałowych. Korzystając z aplikacji wystarczy ją uruchomić, aby rozpocząć cały zestaw ćwiczeń, które są sygnalizowane odpowiednimi dźwiękami po upływie czasu. Aplikacja informuje o fazie cyklu i jaka aktywność jest wykonywana. Do zalet wykorzystywanej aplikacji do treningu użytkownicy zaliczają głównie takie cechy jak:

  • prostota,
  • dostępność,
  • funkcjonalność,
  • brak odpłatności za korzystanie.

W aplikacji powinna istnieć możliwość tworzenia dowolnych cykli interwałowych, co jest uzależnione od uprawianego sportu czy trybu treningowego danej osoby. Aplikacja jest pomocą, gdyż pozwala na przestrzeganie systematyczności oraz pilnuje odpowiednich przerw. Aplikacje do treningu interwałowego zapewniają urozmaicony i zdyscyplinowany trening. Aplikacja może także pomóc w analizie wyników i ustaleniu celów do osiągnięcia.

Fitness i sport
Rolowanie ud: skuteczne techniki, korzyści i przeciwwskazania

Rolowanie ud to technika, która zdobywa coraz większą popularność wśród osób dbających o kondycję fizyczną. Polega ona na automasażu mięśni, co przyczynia się do ich rozluźnienia oraz poprawy ogólnego stanu układu ruchu. To nie tylko prosta i bezpieczna metoda, ale także niezwykle skuteczny sposób na zwiększenie elastyczności oraz przyspieszenie regeneracji …

Fitness i sport
Jak robić pompki? Przewodnik dla początkujących i zaawansowanych

Pompki to jedno z najbardziej uniwersalnych i efektywnych ćwiczeń, które można wykonywać niemal wszędzie, bez potrzeby posiadania specjalistycznego sprzętu. Choć wydają się proste, ich prawidłowe wykonanie wymaga znajomości techniki oraz zrozumienia, jak angażują różne grupy mięśniowe. Od klasycznych pompek po bardziej zaawansowane warianty, takie jak pompki diamentowe czy eksplozywne, każdy …

Confident woman lifting weights in a modern gym, showcasing strength and fitness.
Fitness i sport
Kreatyna dla biegaczy – korzyści, dawkowanie i skutki uboczne

Kreatyna, znana przede wszystkim jako suplement dla kulturystów, zyskuje coraz większe uznanie wśród biegaczy. Choć jej główne zastosowanie koncentruje się na wspieraniu siły i masy mięśniowej, badania sugerują, że może również znacząco poprawić wyniki biegowe. Odpowiednia suplementacja kreatyną może zwiększyć wytrzymałość, przyspieszyć regenerację po treningu oraz wspierać adaptację do intensywnych …