69

WARSZAWA, PAŁAC OSTROGSKICH

urlop (7)Na początku siedemnastego wieku podkanclerzy koronny Jan Gniński postawił ufortyfikowaną rezydencję pałacową na cyplu nadwiślańskiej skarpy w Warszawie. Dziś znana ona jest jako Pałac Ostrogskich. Mieści się tu obecnie jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Muzeum poświecone Fryderykowi Chopinowi. Dzięki muzeum zmieniła także swój wygląd ulica Tamka. Zniknęły gdzieś płachty z reklamami na kamienicach a wszędzie unosi się duch chopinowski. Nowo otwarte muzeum ożywiło całą okolicę i ja zmieniło.
Samo muzeum składa się z jedenastu sal i brak tu strzałek pokazujących kierunek zwiedzania, brak strażników w uniformach a nawet nie trzeba chodzić w filcowych ochraniaczach na buty?nie trzeba się także zbytnio spieszyć, bo muzeum otwarte jest do późnych godzin wieczornych.
W muzeum jest jedenaście sal urządzonych w zależności od tematu: jest, więc sala koncertowa, ?Salon Paryski?, ?Salon Mikołaja Chopina? i t.d. Oczywiście wszędzie słychać także jego muzykę?
Muzealne eksponaty leżą sobie bezpiecznie w gablotkach za szkłem, ale można dokładniej je obejrzeć w formie elektronicznej na przykład można na dotykowych ekranach przekartkować muzyczne brudnopisy, czy obejrzeć rysunki mistrza?

Podobne wpisy o rekreacji i turystyce:

About the author: