71

SANDOMIERZ I JEGO OKOLICE

szkola-paralotniowa-8Sandomierz, jedno z najstarszych miast w Polsce położony jest na siedmiu wzgórzach. Z racji swojego wieku roi siew nim od zabytków klasy zerowej, które napotyka się zaraz przy wjeździe do miasta. Najciekawsze z nich to: gotycka Brama Opatowska, z której (świetnie zachowanej) gotyckiej wieży widać przepiękną panoramę miasta; jest tu zamek z czasów Kazimierza Wielkiego; piękny renesansowy ratusz i rozsiane po całym mieście zabytkowe kościoły, z których koniecznie trzeba zobaczyć gotycką katedrę i kościół św. Jakuba., jest też bardzo ciekawa Podziemna Trasa Turystyczna biegnąca pod rynkiem w podziemnym tunelu.
W pobliżu miasta, w kierunku zachodnim ogromne wrażenie robi prawie dziesięciometrowy Wąwóz Królowej Jadwigi, u którego wejścia rośnie ogromny, stary dąb ( ma pięć metrów obwodu).
W okolicy dobrze jest także zajrzeć do mniej znanego Zwierzyńca (zwłaszcza zimą jego szlaki turystyczne wykorzystywane są do uprawiania narciarstwa biegowego). Najładniejszy szlak prowadzi wokół akwenu wodnego Echo o kończy się niewielkim wodospadem nad Tanwią?

Podobne wpisy o rekreacji i turystyce:

About the author: