101

Kształcąca rola podróży

turystyka (18)W dzisiejszych czasach podróżowanie jest prostsze, aniżeli niegdyś. Możemy latać samolotami, podróżować pociągami, autobusami, jeździć samochodami… Przemieszczanie się i jego łatwość są jednym z elementarnych wyznaczników XXI-wiecznej tak zwanej globalnej wioski.

Turystyka jednakże oprócz tego, że potrafi sprawić nie lada przyjemność (np. przez wylegiwanie się na plaży w ciepłym kurorcie), zawiera też w sobie – w gruncie rzeczy niesłychanie istotny – walor edukacyjny. W tymże kontekście, nie dziwi więc specjalnie twierdzenie, iż podróże kształcą. To truizm, aczkolwiek warty jest przypomnienia.

Podróże pozwalają ludziom odkryć inne miejsca, inne obyczaje, inne rozwiązania (choćby i w ruchu drogowym). Turystyka daje także możliwość obcowania z osobami z innych kultur (co jest dość oczywistym atutem). Podróże pozwalają nam niejako na empiryczne sprawdzenie tego, jak żyje się gdzie indziej. Dzięki podróżowaniu możemy się też oderwać od swojego miejsca zamieszkania. Podróże wnoszą do naszego życia jakąś odmianę.

Podobne wpisy o rekreacji i turystyce:

About the author: