Czy ćwiczenie deska jest odpowiednie na brzuch?

Fitness i sport

Deska(inaczej plank) to statyczne ćwiczenie izometryczne, które angażuje takie partie mięśni jak mięśnie głębokie brzucha, mięśnie pleców, ale także ramion oraz nóg. Deska polega na wykonaniu  podporu przodem z zadbaniem, aby ciało znalazło się w linii prostej. Jest to ćwiczenie wzmacniające wszystkie mięśnie odpowiadające za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Prostota tego ćwiczenia opiera się na wykorzystaniu własnego ciężaru ciała.

Jak należy wykonać deskę?

Pomimo tego, że deska wygląda na prostą w wykonaniu to jednak wymaga wiele wysiłku. Regularne wykonywanie deski daje efekty w postaci:

  • poprawy postawy ciała;
  • brak obciążenia kręgosłupa;
  • efekt wysmuklenia;
  • efekt wyrzeźbienia sylwetki.

Można stwierdzić, że deska ćwiczenia na brzuch zastępuje niemal wszystkie. Oczywiście istnieje kilka wersji wykonania ćwiczenia deska, a modyfikacje mogą polegać na:

  • dodaniu ruchu pulsującego(delikatne unoszenie i opuszczanie bioder);
  • na oparciu ciała na jednym przedramieniu i jednej nodze;
  • dodaniu przyciągania na zmianę nóg do klatki piersiowej;
  • z uniesioną jedną nogą;
  • modyfikacje i łączenie powyższych wersji.

Przede wszystkim w trakcie wykonywania ćwiczenia deski ciało ma tworzyć linię prostą, a podczas utrzymywania pozycji mięśnie brzucha mają być cały czas spięte. Deska na początku powinna być wykonywana 2 – 3 razy w tygodniu(około 30 sekund w tej pozycji) jako wplecenie w pozostałą aktywność fizyczną. Z każdym tygodniem warto zwiększać czas wykonywania deski o kolejne 30 sekund, co sprawi, że mięśnie nie przyzwyczają się do wysiłku.

Jakie błędy pojawiają się przy wykonywaniu deski?

Deska, jako ćwiczenie bardzo wymagające bywa też wykonywana w sposób nieprawidłowy. Do najczęściej popełnianych błędów zalicza się:

  • biodra są wyżej niż linia pleców(taka sytuacja tylko podczas wykonywania specjalistycznych ćwiczeń);
  • lordozowanie odcinka lędźwiowego, co obciąża kręgosłup i nie aktywuje mięśni brzucha;
  • zadzieranie głowy, co obciąża mięśni szyi. W trakcie wykonywania deski głowa powinna być przedłużeniem kręgosłupa;
  • łokcie ustawione w złym miejscu, a powinny być tuż pod linią barków(rozstawione na tej samej szerokości).

Jakie korzyści przynosi wykonywanie deski?

Deska jest ćwiczeniem, które można wykonywać bez względu na wiek. Jednak istnieje kilka przeciwwskazań, co do wykonywania deski. Przede wszystkim deska nie jest ćwiczeniem dla kobiety w ciąży. Z kolei osoby mające kłopoty z kręgosłupem powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem treningu z elementem deski. Początkowo ćwiczenie może być bardzo ciężkie do wykonania osobom, które ćwiczą tylko okazjonalnie. Jednak regularne próby zaowocują poprawą i wzmocnieniem słabych mięśni. Deski nie powinny także wykonywać osoby, które doznały kontuzji stawów łokciowych i barkowych(to właśnie one są głównym punktem podparcia podczas wykonywania ćwiczenia deska). Do najczęściej wymienianych korzyści z regularnego wykonywania ćwiczenia deski wymienia się:

  • wzmocnienie mięśni brzucha,
  • zmniejszone ryzyko odniesienia kontuzji,
  • przyśpieszenie metabolizmu(przez cały dzień),
  • wsparcie prawidłowej postawy ciała,
  • poprawę stabilizacji i równowagi,
  • zwiększenie elastyczności ciała,
  • wsparcie utrzymania dobrego zdrowia psychicznego.

Regularne wykonywanie deski, która nie obciąża kręgosłupa przynosi efekty pod postacią efektu wysmuklenia i wyrzeźbienia sylwetki. Efekt taki będzie bardziej widoczny, gdy deska będzie uzupełnieniem aktywności fizycznej. Wykonywanie deski redukuje  nadmierne napięcie mięśni tułowia oraz wspomaga kształtować nawyk prostowania pleców. Dodatkowo rzeźbimy tym ćwiczeniem mięśnie pleców, ale także mięśnie brzucha, przepony i mięśnie dna miednicy. Deska to idealny sposób na pozbycie się boczków, wysmuklenie talii oraz poprawę równowagę i stabilności barków.  Co najważniejsze ćwiczenie nie wymaga dużych nakładów czasu, a rezultaty są widoczne w stosunkowo krótkim czasie.

Fitness i sport
Jak trenować na utratę wagi: treningi i zasady żywienia dla zdrowej redukcji masy ciała

Trening na utratę wagi jest bez wątpienia jednym z najczęściej wykonywanych celów znacznej części osób, które chcą poprawić swoje zdrowie oraz wygląd zewnętrzny. Redukcja masy ciała jest zazwyczaj kojarzona z ćwiczeniami na siłowni oraz zmianami w diecie. W tym artykule omówimy zasady skutecznego treningu na utratę wagi oraz jakie zasady …

Fitness i sport
Jak utrzymać ciągłość treningów: motywacyjne strategie i pokonywanie stagnacji

Utrzymanie regularnych treningów to nie lada wyzwanie dla każdej osoby dążącej do zdrowego stylu życia oraz dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego. Często napotyka się na trudności natury motywacyjnej, które potrafią całkowicie uniemożliwić kontynuowanie regularnych ćwiczeń. Jak zatem utrzymać ciągłość treningów? Co zrobić, aby nie wpaść w stagnację i kontynuować postępy? …

Fitness i sport
Trening siłowy dla mężczyzn: budowanie masy mięśniowej, siły i energii

W dzisiejszych czasach coraz więcej mężczyzn decyduje się na regularną aktywność fizyczną we własnym zakresie, a szczególnie na ćwiczenia siłowe, które pozwalają na zwiększenie masy mięśniowej, siły i energii. Trening siłowy to idealna forma ćwiczeń dla mężczyzn, którzy chcą poprawić swoje zdrowie i wygląd zewnętrzny. W artykule omówimy, jakie są …